Loading...
 

Archiv Zpráv jednou větou

Twitter zablokoval účet známé americké spisovatelce. Kvůli dezinformacím
Společnost Twitter zablokovala účet známé americké spisovatelce Naomi Wolfové kvůli šíření dezinformací v souvislosti s pandemií nemoci covid-19, vakcínami a uzávěrami vyhlašovanými s cílem zastavit šíření koronaviru. Informoval o tom deník The Guardian. (Novinky.cz)

Rusko oznámilo termín vybudování plynovodu Pakistan Stream
Rusko plánuje postavit 1100 km plynovodu Pakistan Stream za čtyři roky. Ruský ministr energetiky Nikolaj Šulguinov učinil prohlášení týden poté, co podepsal s Pákistánem protokol věnovaný projektu. V případě stabilního financování projektu bude plynovod Pakistan Stream (PGSP) postaven kolem roku 2025, oznámil v sobotu (5. června) ruský ministr energetiky na chodbách Petrohradského mezinárodního ekonomického fóra 2021. (Almanar)

Putin předpovídá osud SSSR pro USA
„Jaký je problém světových impérií? Věří, že jsou tak silná, že si mohou dovolit malé chyby a nepřesnosti: koupíme je, zastrašíme, najdeme s nimi dohodu,“ řekl ruský prezident. Podle něj se v takovém scénáři počet problémů postupně zvyšuje, dokud nedojde k bodu, kdy „už je nelze zvládnout“. „A Spojené státy jdou stejnou cestu, jakou se vydal Sovětský svaz,“ řekl šéf Kremlu na setkání Ekonomického fóra v Petrohradě. (Almanar)

Americká společnost promění Billa Gatese na monstrum
Lze již s jistotou říci, že zakladatel Microsoftu se stane další obětí nemilosrdné kampaně, nazvané #metoo - sociálního hnutí, které má úplnou moc nad potřebou moderní informované společnosti šikanovat a vracet se k veřejným represáliím proti zločincům před novou morálkou. (Oriental Review via Zvědavec)

Jaderná fúze zase o krok blíž
Čína udržela „umělé slunce“ na 120 mil. °C po dobu více než 100 sekund a vytvořila nový světový rekord. Experiment EAST je součástí zařízení International Thermonuclear Experimental Reactor (ITER), globálního velkého vědeckého projektu, jenž je druhý za velikostí Mezinárodní vesmírné stanice, a je společně konstruován Čínou, EU, Indií, Japonskem, Jižní Koreou, Rusko a USA. (Global Times)

Ministři financí skupiny G7 dosáhli „historické dohody“ po tlaku Bidena na globální minimální daň z příjmu právnických osob ve výši 15%
Ministři financí ze skupiny G 7 podpořili plány administrativy Bidena na stanovení globální minimální daně ve výši 15% z příjmů právnických osob. Mimo G7 čelil plán opozici zemí daňových rájů, jako je Irsko. Jakmile bude plán implementován, zkomplikuje korporacím zahájení operací v zahraničí, kde jsou daňové sazby často dramaticky nižší. USA například účtují paušální sazbu daně z příjmu právnických osob ve výši 21%, kterou prezident Joe Biden navrhl - proti republikánským protestům - zvýšit na 28%.(RT News)

Bývalý velitel Hay'at Tahrir Al-Sham potvrdil schůzku se zástupcem britské zpravodajské služby
Bývalý velitel HTS přidruženého k al-Káidě potvrdil, že vůdce skupiny Abu Mohamad al-Julani se setkal s Jonathanem Powellem, zástupcem britské tajné zpravodajské služby MI6. Ruský TASS odhalil schůzku ve zprávě z 31. května, agentura uvedla diplomatický zdroj v Moskvě. O den později potvrdil bývalý velitel HTS Saleh al-Hamwi, běžně známý jako „As al-Seera fi al-Sham“, zprávu TASS v příspěvku na telegramovém kanálu. Velitel byl mezi prvními zakladateli fronty al-Nusra spolu s al-Julanim, která později přejmenovala na HTS. V roce 2015 byl al-Hamwi vyloučen ze skupiny al-Julaního, ale udržoval kontakt s mnoha vysokými veliteli HTS. (South Front)

Zástupce britské zpravodajské služby se setkal s vůdcem HTS, aby diskutoval o spolupráci
Dne 31. května ruská tisková agentura TASS oznámila, že se zástupce britské zpravodajské agentury MI6 setkal s vůdcem fronty al-Káidy spojenou s al-Káidou (Hay’at Tahrir al-Sham). Podle zpráv se setkání uskutečnilo poblíž hraničního přechodu Bab al-Hawa na syrsko-turecké hranici. Podle diplomatického zdroje v Moskvě Jonathan Powell navrhl, aby Abu Mohammad al-Julani navázal úzkou spolupráci s evropskými zeměmi a USA. (South Front)

Rusko: Regiony jsou připraveny zvítězit nad COVIDEM povinnou vakcinací
V úterý jakutské úřady ohlásily zavedení povinné vakcinace proti COVIDU v republice. Zodpovědnost byla vložena do rukou zaměstnavatelů – bylo jim vyhrožováno pokutou, pokud jejich zaměstnanci nepodstoupí očkování. Jakutskou praxi se rozhodly následovat i některé další regiony. Ještě před tím o perspektivách povinné vakcinace promluvil Dmitrij Medveděv. Proč o tomto tématu v poslední době tak často slyšíme? (Vzgljad via Zvědavec)

JAZYKOPROLAMY
Co mají v češtině společného tato slova: led, nořit, bříza, dub, květ, červený, srp, říje, list, pád, siný? (Kulturní noviny)