Loading...
 

Archiv Zpráv jednou větou

Zoom ruší schůzky na několika univerzitách v rámci cenzury
Během posledního měsíce čelila Zoom, široce používaná platforma pro online konference, velkému odporu proti nedávné cenzuře online schůzek na několika významných univerzitách. Na konci září společnost ukončila online seminář na San Francisco State University (SFSU) s názvem Whose Narratives? Gender, Justice and Resistance: A Conversation with Leila Khaled. Seminář představoval palestinskou aktivistku za lidská práva Leilu Khaledovou. Na konci října následovalo ukončení tří online akcí, které společnost uspořádala na základě solidarity se SFSU na New York University (NYU), University of Hawaii v Manoa (UH) a University of Leeds ve Velké Británii. Korporace Zoom odstranila seminář SFSU ze své platformy den před plánovaným konáním v reakci na rostoucí tlak různých proizraelských a sionistických skupin. (WSWS)

PŘIZNÁNÍ: Australští vojáci v Afghánistánu zabíjeli nezákonně
Šéf australské armády Angus Campbell připustil, že existují věrohodné důkazy o tom, že příslušníci speciálních jednotek v Afghánistánu nezákonně zabili nejméně 39 lidí. Zpráva z vyšetřování ukázala, že zabíjeli vězně, zemědělce i děti. Uvedla to agentura Reuters (viz ZDE). (Národní noviny)

V Paříži začne soud se Sarkozym, čelí obžalobě z korupce
Ve Francii v pondělí stanou před soudem bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy, významný pařížský právník Thierry Herzog a někdejší soudce Gilbert Azibert. Všichni tři čelí obžalobě z korupce a obchodování s vlivem, druzí dva jmenovaní také z porušení profesního tajemství. Hrozí jim trest deset let odnětí svobody a pokuta jeden milion eur (26,3 milionu Kč). Líčení by mělo trvat do 10. prosince. (České noviny)

Soud v Pensylvánii zamítl žalobu Trumpa na volby. V Georgii chce prezident nový přepočet
Soudce v Pensylvánii v sobotu zamítl žalobu týmu prezidenta Donalda Trumpa žádající zablokování uzavření výsledků prezidentských voleb v tomto americké státě. Informovala o tom agentura AP. Trumpova kampaň, která si stěžovala na nesrovnalosti při volbách, v reakci uvedla, že se proti rozhodnutí odvolá. (Echo24)

Izraelský špion Pollard byl propuštěn, může opustit USA
Bývalý civilní zpravodajský analytik amerického vojenského námořnictva Jonathan Pollard, který prováděl špionáž pro Izrael, si v pátek odpykal trest a nyní může podle amerického ministerstva spravedlnosti opustit Spojené státy. Pollard byl v roce 1987 odsouzen v USA za špionáž pro Izrael na doživotí. Před pěti lety však byl podmínečně propuštěn a nyní mu podmínka skočila. (Novinky.cz)

Ve kterých dalších zemích byly falšovány volby?
Je až neuvěřitelné, co všechno „zvládne“ covid, zejména pak ten politický, který u nás stále ještě setrvale řádí. A řádit bude až do volebního vítězství Donalda Trumpa v USA. (Outsidermedia)

George Soros dal zbytečně miliony na podporou politických lůzerů v Kalifornii
Miliardář z Open society čelil řadě tvrdých porážek v „nejprogresivnějším“ státě v USA. Ztráty v Kalifornii mohou signalizovat konec jeho úspěchu. Michael Smolens, publicista časopisu San Diego Tribune, poznamenal, že politické kyvadlo může „houpat proti Sorosovi a jeho progresivní koalici“. Spolu s Americkou unií občanských svobod nalil Soros miliony dolarů do čtyř voleb soudců, aby byl zvolen „progresivní“ kandidát. Ale konzervativní soudci, kteří stáli proti Sorosovým kandidátům, porazili své oponenty s velkým náskokem. (Free West Media)

Průzkumy veřejného mínění: britští studenti vnímají cenzuru na kampusu
Univerzity mají být baštami svobody projevu. Přesto podle celonárodního průzkumu veřejného mínění, který dnes zveřejnila organizace ADF International (UK), téměř 40% studentů připouští obavy, že vyjádření jejich názorů na kampus by mohlo nepříznivě ovlivnit jejich budoucí kariérní příležitosti. Více než třetina uvedla, že akce se v kampusu stále častěji ruší kvůli námitkám jiných studentských klubů a společností, které se orientují na daná témata a projevy. (ADF International)

Mileniálové ovládají jen 4,2 % bohatství USA a jsou na tom 4x hůře než předešlá generace
Baby Boomers v USA narození v letech 1946-64, mají v současné době desetkrát větší bohatství než mileniálové (1981-96). Mileniálové tvoří v USA nejsilnější skupinu pracujících, celkem 72 milionů. Je celkem logické, že mladší věkové skupiny vydělávají méně než průměrný Baby Boomer. Ten ale měl v roce 1989 na trhu práce a ve věku 30 let celkově 4x větší bohatství, než má dnes mileniál ve stejném věku. (Time)

Vakcína AstraZeneca proti Covidu-19 vykazuje průměrnou účinnost 70%
Vakcína proti koronaviru vyvinutá Oxfordskou univerzitou a výrobcem léků AstraZeneca vykázala průměrnou účinnost 70 procent, a to v závislosti na dávce, uvedli mluvčí při oznámení výsledků klinických studií. Vývojáři odhalili předběžné výsledky v pondělí (23.11.) po pokusech provedených ve Velké Británii a Brazílii. (RT News)