Loading...
 

Archiv Zpráv jednou větou

Jaderná elektrárna v Zwentendorfu: Příběh síly veřejného mínění v demokratické zemi (2. část)
„Ve správnou dobu bude nalezeno správné řešení.“ Tím se nás pokusili odbýt štěpiči atomového jádra, když přišla otázka na uložení jaderného odpadu. Ale pozor: Dodnes neexistuje nikde ve světě žádné uspokojující řešení. (Kulturní noviny)

Kéž by
Bez naděje na oporu ve faktech se prodíráme nesmírně zajímavou a vášnivou wishreality! Kéž žijete v zajímavých časech, zní také název letošní, již pomalu končící mezinárodní přehlídky současného umění v Benátkách. (Kulturní noviny)

Regionální volby v Umbrii: Salviniho koalice smetla vládní strany jako lavina
Centrálním italským regionem Umbrií, kde půl století panovala levice, se v neděli přehnala pravicová Liga Mattea Salviniho jako lavina. Donatella Teseiová z Ligy, podpořená konzervativními Bratry Itálie a hnutím Forza Italia bývalého premiéra Silvia Berlusconiho získala v nedělním regionálním hlasování 57,5 ​​procenta. Vincenzo Bianconi, kandidát římské vládní koalice Demokratické strany (DS) a Hnutí Pěti hvězd, obdržel přes 37 procent. Informovala o tom agentura ANSA. (Echo24)

Armáda v roce 2030? Potřeba budou nové pandury, tanky, děla i drony
Vyplývá to z koncepce výstavby armády do roku 2030 (KVAČR), kterou se bude vláda příští týden zabývat. Dokument je vizí, jak by měla česká armáda za deset let vypadat. (E15)

Sledujte tisíce lidí zpívajících píseň "Právo na život v míru" od Víctora Jary
V pátek odpoledne se v ulicích Santiaga de Chile shromáždilo asi milion lidí na demonstracích požadujících zásadní změnu a rezignaci prezidenta Sebastiana Piñery. Tisíce lidí začaly zpívat píseň “El derecho de vivir en paz” (Právo na život v míru) od Víctora Jary, umělce a politického aktivisty, který byl mučen a zabit diktátorem Augustem Pinochetem v roce 1973. Protesty v Chile začaly kvůli zdražení veřejné dopravy, ale to byl jen jejich katalyzátor. Protestující požadují zásadní změny týkající se rostoucí nerovnosti, privatizované zdravotní péče, nízkých mezd, nedostatečných penzí atd. Při protestech zahynulo 19 lidí, byl vyhlášen výjimečný stav. (Yahoo!)

Julian možná nepřežije do konce extradičního procesu
Než se dostanu k tomu, jak nehorázně nespravedlivý tento proces byl, musím se nejprve zmínit o Julianově zdravotním stavu. Byl jsem naprosto šokován tím, jak moc můj přítel zhubl, jak rychle mu ustoupily vlasy a jak je na jeho vzhledu patrné předčasné a velmi rychlé stárnutí. Vysloveně se belhal, což jsem u něj nikdy předtím neviděl. Od svého zatčení ztratil přes 15 kg na váze. (ICH via Zvědavec)

Na fóru Rusko-Afrika uzavřeny dohody za 800 mld. rublů
Informoval o tom poradce ruského prezidenta Anton Kobjakov. (RT.com)

Důstojný průvodce po zrůdách
Zdaleka ne vždy se stane, že je kniha, označovaná jako průvodce, zároveň krásná. (Kulturní noviny)

Posedlost bezpečím: Jádro vzestupu mentálních potíží mladých lidí
Kupříkladu u rozplíženého konceptu násilí je problém, že pokud se vystoupení kontroverzního mluvčího interpretuje jako emočně násilné, může se tím následně ospravedlňovat násilná protireakce, a to i fyzicky násilná. Reagovat na násilí násilím je totiž v pořádku. (Česká pozice)

Svět se do záhuby neřítí
Steven Pinker, profesor psychologie na Harvardově univerzitě, se ve svých knihách snaží přesvědčit, že nežijeme v době úpadku a zmaru. V nejnovější – Osvícenství teď. Argument pro rozum, vědu, humanismus a pokrok – tvrdí, že žijeme v nejlepší době, jaká kdy byla.Ve své knize předkládá graf za grafem, detailně rozebírá mnohé námitky a neúnavně argumentuje, že navzdory dojmům žijeme (my všichni na světě) v nejlepší době, jaká kdy byla, a to v době nevídaného pokroku. Míra násilí je na historickém minimu, ať v podobě válek či vraždění. Významně se snížil počet lidí zmrzačených na pracovištích a usmrcených v automobilových nehodách. Odoláváme přírodním katastrofám, záplavám a požárům mnohem lépe než v minulosti. (Česká pozice)