Francie má snížený rating z AAA na AA1 od agentury Moody, která to ovšem neprovedla ani Velké Británii ani USA za mnohem horší ekonomické výsledky. Ale svět není dokonalý. Ideologicky a politicky střižený rating ovšem dnes málokoho zajímá. Ve Francii se tato zprávička dostala až na druhořadou pozici ve srovnání s krizí pravicové Union pour un Mouvement Populaire (česky Unie pro lidové hnutí). Strana vznikla jako v roce 2002 při prezidentských volbách pod názvem Union pour la majorité présidentielle (Unie pro prezidentskou většinu) jako pokus o sjednocení gaullistické, liberální a křesťansko-demokratické pravice.

Po neúspěšných prezidentských volbách spojených s finančními a politickými skandály, z nichž je nyní vyšetřován i bývalý prezident Nicolas Sarkozy, proběhly nyní volby do vedení strany. Výsledek byl pro francouzskou pravici dvojím debaklem. Za prvé, volby proběhly natolik amatérsky, že nebylo možno spočítat platné hlasy ani po 24 hodinách. Za druhé, strana je rozdělena na dvě naprosto přesné poloviny. Vítězný kandidát Jean-François Copé dostal jen o 98 hlasů více než druhý v pořadí, François Fillon, bývalý Sarkozyho premiér. Oba dva kandidáti hlásili vítězství již v průběhu sčítání a oba dva se navzájem obvinili z volebních podvodů.

Manipulace s hlasy nejsou v interních pravicových volbách nic divného, viz poslední satirický pořad Les Guignols. Podle většiny francouzských komentátorů ukazují výsledky voleb na rozštěpení pravice, z čehož může získat umírněný střed. Zde se nyní formují nová uskupení kolem neúspěšných prezidentských kandidátů jako Jean-Louis Borloo a François Bayrou.


Chcete-li aktivně diskutovat, musíte se zaregistrovat.
Diskuzi k článku uvidíte kliknutím na odkaz: Momentky - diskuze.