Tento měsíc zuřily průmyslové požáry ve dvou fabrikách v Bangladéši, které stály životy stovek lidí. Tak se dostaly životní a pracovní podmínky dělníky i na stránky našich novin. Ale málokdy u nás čteme o boji odborářů za lepší pracovní podmínky. Aktivisté bojující za dělníky pracující v podmínkách 19. století, ti jsou z našich oficiálních zpráv zcela vytěsněni.

Dne 5. dubna 2012 byl nalezen zavražděný odborářský aktivista Aminul Islam, jehož tělo neslo jasné známky mučení. Foto mrtvého najdete v anotaci a celou historii popsal web světové odborářské federace. Místní ještě stačili vyfotit nalezené tělo, ale pak policie nařídila okamžitý pohřeb. Proto se k zavražděnému nestačila dostat jeho manželka, která hlásila policii den předtím, že její manžel nepřišel domů. Aminul Islam začínal jako dělník a šil džíny pro Shanta Industrials v průmyslové zóně Savar Export Processing Zone. Fabrika do roku 2007 připomínala koncentrační tábor, málokterý dělník se dožil vyššího věku než 40 let. Ve fabrice pracuje 8 tis. lidí, patří jednomu muži Ceylonu, ale hlavní investor je neznámý Brit známý pod přezdívkou "Mister Richard".

Statečný aktivista založil s dalšími dělníky odborové hnutí ve zmíněné továrně. Od téhož roku 2007 byl soustavně sledován, několikrát zatčen, pak mučen a nakonec brutálně zavražděn. Byl předsedou odborové federace zdejších textilek a členem štábu Bangladéšského centra dělnické solidarity.

Když zástupci Institutu pro globální práci a lidská práva navštívili jmenovanou fabriku, aby vyšetřili vraždu tohoto odboráře, zdejší dělníci právě šili sportovní dresy Nike určené pro olympiádu v Londýně.

RIP.


Chcete-li aktivně diskutovat, musíte se zaregistrovat.
Diskuzi k článku uvidíte kliknutím na odkaz: Momentky - diskuze.