Ministryně bytové výstavby Cécile Duflot (Zelení) začíná být trnem v oku francouzské katolické církvi. Jednak prohlásila, že "Bůh je sdílení" (Dieu est partage) a jednak pařížskému arcibiskupovi připomněla, co by na jeho místě učinil jeho nebeský šéf.

V rozhovoru pro deník Parisien (3.12.) ministryně prohlásila, že využije zákon platný již půl století k rekvizici nevyužitých budov v případě vážné bytové nouze v daných regionech. Varovný dopis byl poslán správám tří departementů, kde kvůli mrazům, nezaměstnanosti a špatné bytové situaci mrznou lidé na ulici nebo v improvizovaných ubytovnách.

Ministryně si zvláště vzala na mušku bohaté pařížské arcibiskupství, kde kontroly prokázaly velké množství nevyužitých bytů přímo v centru města. Jiná biskupství vzdálená 70 km od města naopak ani nemohou zaplatit provoz svých diecézí. Mnohé pařížské farnosti bez řeči ubytovaly rodiny a bezdomovce ve svých vlastních domech nebo farních prostorách, proto se jich tato výzva nijak netýká.

Naopak pařížské arcibiskupství reagovalo dosti podrážděně. Ústy svého mluvčího doporučilo ministryni, ať nepoučuje církev z katechismu a z křesťanské morálky.