Reportáž z bangladéšské oděvní továrny Tazreen Fashions Factory ukazuje otřesné poměry, v nich zahynulo nejméně 115 dělníků (NYT, 6.12.). Zprávu o zavraždění odboráře ze sousední průmyslové zóny jsme zveřejnili již dříve, klikněte zde.

Stovky zaměstnanců při spuštění požárního poplachu mířily z osmiposchoďové budovy ven. Ale dohlížitelé některých dílen jim zablokovali dveře s tím, že jde o falešný poplach a že se mají vrátit k rozdělané práci. Pak najednou zhasla světla, východy byly zablokovány plameny a kouřem. Lidé uvěznění v halách se uškvařili zaživa.

Ohořelé mrtvoly u strojů pár minut před svou smrtí šily následující zakázky.

  • Třetí patro, 69 mrtvých: svetry pro C&A, a další evropské řetězce.
  • Páté patro,10 mrtvých: Faded Glory shortky pro Walmart. O jeho vztahu k vlastním zaměstnancům jsme již psali zde.
  • Šesté patro, část mrtvých nebyla identifikována: True Desire lingerie pro Sears a oděvy pro United States Marine Corps včetně prodejních značek, které nosí logo amerického námořnictva.

RIP pro oběti světové chamtivosti a lhostejnosti.

Podle oficiální zprávy zemřelo v továrně 112 zaměstnanců. Evropské a americké řetězce si myjí ruce s tím, že ony si oficiálně v těchto pracovních táborech (a nyní i táborech smrti) nic neobjednávají. Na světě již dávno existuje síť napůl legálních prostředníků, kteří objednávky vyřizují. Svým kreativním účetnictvím navíc umožňují velkým řetězcům, aby se vyhnuli placení daní ve svých zemích, kde mají sídlo.