Každý z prezidentských kandidátů představil veřejnosti své volební spoty, v nichž se snaží přesvědčit voliče, aby mu dal hlas. Některé běží v internetovém či televizním prostředí, někomu i na plátně kin. Představme si stručně kandidáty.

Jana Bobošíková: Bojuji za Vás
Narodila se v roce 1964 v Praze. Vystudovala VŠE. Působila jako redaktorka a moderátorka v ČT, redaktorka Hospodářských novin a spolupracovala s radiem Frekvence 1. V roce 2008 byla KSČM nominována na prezidentku.

V současné době se díky rozhodnutí Nejvyššího správního soudu navrátila do přímé volby prezidenta, ze které byla vyloučena po kontrole petičních archů. Ve svém volebním spotu vystupuje sama. Zmiňuje citlivá témata: 2. světovou válku, Benešovy dekrety, kritizuje evropský integrační proces. Nacionalisticky-vlasteneckými názory slibuje být nejlepší prezidentkou.


Jiří Dientsbier ml.: Zvolte si prezidenta s čistým štítem
Narodil se ve Washingtonu v roce 1969, kde jeho otec pracoval jako korespondent Československého rozhlasu. Už od studentských let se aktivně podílel v politice po vzoru svého otce, disidenta Jiří Dientsbiera staršího. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy.

Ve volebním spotu vystupuje profesor Jan Keller, profesor Erazim Kohák, předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová, architekt Vlado Milunič, raper Lipo, kuchař Jaroslav Sapík. Spojuje je touha po prezidentovi s čistým štítem, jenž má za s sebou dobrou politickou pověst svého otce a vlastní aktivity v 1989. Kandiduje za ČSSD, kdy jako jediný kandidát získal podporu poslanců a senátorů, tak i nasbíral potřebné hlasy.


Z vlastní iniciativy liberecký muzikant Lipo natočil videoklip, kde vyjádřil, proč volit Jiřího Dientsbiera.


Jan Fischer: První krok ke změně udělejme společně
Narodil se v roce 1951 v Praze. Vystudoval VŠE. Působil ve Federálním statickém úřadě. V osmdesátých letech vstoupil do KSČM. Po revoluci působil v Českém statickém úřadu, kde byl až do roku 2009, kdy byl jmenován předsedou úřednické vlády po pádu Mirka Topolánka.

Ve svém volebním spotu klade důraz na slušnost, jež by se měla vrátit na politickou scénu. Nechává se obklopit svými spolupracovníky, kteří mu pomohou hájit zájmy republiky.


Táňa Fischerová: Záleží mi na tom, aby u nás každý člověk mohl žít v ovzduší důvěry…

Narodila se v roce 1947 v Praze. Vystudovala Janáčkovu akademii múzických umění. Během studia získala angažmá v Činoherním klubu až do roku 1973, kdy musela odejít. V letech 2002-2006 byla poslankyně v Parlamentu ČR. Je členkou i patronkou několika občanských sdružení např. Hnutí Duha, Máme otevřeno?.

Ve svém prvním volebním spotu vůbec nevystupuje, nazvala ho „Jakého si přejete prezidenta?“. Lidé v anketě mluví o ideálním prezidentu. Od začátku své kandidaturu nechává kampaň na občanech, kteří jej chtějí volit.


Vladimír Franz: Lidská práva jsou nedotknutelná, stejně jako lidské povinnosti
Narodil se v roce 1959 v Praze. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Soukromě pak skladbu, malbu, dějiny umění a kultury. Měl angažmá v Divadle pracujících v Mostě. V současné době působí jako pedagog na AMU. V roce 2004 získal profesuru pro obor dramatická umění –dramaturgie.

V rámci své prezidentské kampaně nechal vycházet periodikum FRANZIN. Natočil čtyři prezidentské spoty na pokračování: 1. Slušně, nebo vůbec, 2. Prezident speciál, 3. Myšlenky, které jsou slyšet, 4. Návrat státu občanům. Odehrávají se na palubě letadla AIR FRANZ ONE.Karel Schwarzenberg: Přemýšlejte, než zvolíte
Narodil se v roce 1937 v Praze. Po druhé světové válce odešla jeho rodina do zahraničí, kde studoval práva a lesnictví. Byl předsedou Mezinárodního helsinského výboru pro lidská práva, spoluzaložil Československé dokumentární středisko (archiv samizdatové literatury). V roce 1989 se vrátil do republiky a Václav Havel ho jmenoval svým kancléřem. Od roku 2007 je ministrem zahraničí.

Ve svých spotech zužitkoval přízeň známých osobností, jež ho chtějí volit. Patří mezi ně Zdeněk Svěrák, Petr Čtvrtníček, Jan Hřebejk, Meda Mládková, Marie Rottová a další. Tyto osobnosti se vyjadřují k tomu, proč jim je kníže sympatický a hodí se na prezidenta.Zuzana Roithová: Mým celoživotním tématem vždy byla, je a bude starost o člověka
Narodila se v roce 1953 v Praze. Vystudovala lékařství na Univerzitě Karlově. Pracovala ve Fakultních nemocnicích na Vinohradech a Motole. V devadesátých letech byla ředitelkou Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. V roce 1998 byla ministryně zdravotnictví v Tošovského úřednické vládě. Od roku 1991 je členkou KDU-ČSL.

Ve svém minutovém částečně animovaném spotu říká: „Po patnácti letech v politice mám čistý štít. Recept je nekrást, nelhat, pracovat.“

Přemysl Sobotka: Přísahal jsem, že budu pomáhat, ne škodit
Narodil se v roce 1944 v Mladé Boleslavi. Vystudoval medicínu na Univerzitě Karlově v Praze. Na začátku devadesátých let vstoupil do ODS. Je senátorem za liberecký volební obvod.

Ve volebním spotu vzpomíná na svého otce, jehož ho formoval jako eticky odpovědného člověka. Odmítá evropský byrokratismus a euro by se mělo odsouhlasit v referendu. Chce prosazovat demokracii za každou cenu, čímž míní své nevstoupení do komunistické strany.Miloš Zeman: Lepší než proklínat tmu, je zapálit aspoň jednu svíčku
Narodil se v roce 1944 v Kolíně. Dálkově vystudoval VŠE. V šedesátých letech vstoupil do KSČM, ze které byl na začátku sedmdesátých let vyloučen. Po rozpadu Občanského fóra kandidoval za ČSSD do Federálního shromáždění. Od roku 1993 působil jako předseda výše jmenované strany, s níž se stal o pět let později premiérem.

Volební spot mu natočil režisér Filip Renč. Od hor, objímání stromů, až po spokojenou rodinu…Takový je klip nejzkušenějšího politika mezi prezidentskými kandidáty.