Starosta José Manuel Bermúdezeď už má teď faxování opravdu dost! A tak prohlásil banku BANKIA za "nežádoucí instituci." Teprve nedávno stáhl z této zestátněné banky 1,5 miliónu eur pocházejících od španělských daňových poplatníků. A teď prohlásil banku za "non grata" a zcela otevřeně se postavil do rohu mezi ty, co zlobí, a to všechno proto, že banka nedodržela, co slíbila. Všechny politické strany, které jsou zastoupeny v radě města, tento postoj odsouhlasily - a to jednoznačně!

"Nemá to sice žádné právní důsledky," poukazuje na rozhodnutí rady města starosta městečka Santa Cruz na ostrově Tenerife, "ode dneška však budou všichni vědět, že tato banka není v našem městě vítána". Poté, co starosta z banky stáhl veřejné peníze, banka slíbila, že 9. 11. 2012 poskytne dva náhradní byty lidem, kteří byli násilně vystěhováni z bytů z důvodu nezvládání splácení splátek hypotéky. A v dalším případě slíbila, že zajistí vyrovnání dluhů bytem, který odňala dalšímu člověku v tísni a vystěhovala ho a že dluhy budou vyrovnány tímto bytem a dlužník už nebude nic dlužen. Banka však nedodržela ani jeden ze slibů, který dala radnici.

"To nehodlám tolerovat. Už dvakrát došlo ze strany banky, která byla zachráněna penězi daňových poplatníků, k porušení dohody", říká starosta.


Uplynuly totiž sotva dva měsíce, co se mohla Carmen Omana(48) a její dvě dcery vrátit do bytu, ze kterého ji banka předtím násilím vystěhovala. Předcházela tomu ale desetidenní hladovka této ženy, jež se konala na prostranství před vstupem do banky, kterou ještě někteří omylem nazývají "peněžní ústav". Přitom radnice slíbila, že bude přispívat 1 800 eury ročně na nájem tohoto bytu. Peníze do banky ještě nedorazily a Carmen hrozí další "expresní násilné vystěhování". "To snad nemůže být ani pravda", zuří starosta. "Platba odešla, bohužel bude trvat ještě nějaký čas, než složitou administrativou dorazí. Já ji v nejhorším případě zaplatím ze své kapsy, bude-li nezbytí. Ale neumím si představit, že banka, která dostala na svou záchranu od daňových poplatníků miliardy, nemůže trochu počkat na 1 800 euro!"

Kvůli tomuto dalším případům se banka oficiálně stala "nežádoucí institucí", což ovšem může na Kanárských ostrovech znamenat ztrátu klientů.

Alespoň tentokrát jsou všechny politické strany v radě města zajedno. "V takových případech nesmí existovat žádná opozice, žádné partajní hrátky", ujišťuje mluvčí sociálních demokratů. "Tady jde o osudy lidí, o všechny občany našeho města, a proto musí zavládnout jednota".

Zlatá slova! Kéž by došla také sluchu českých politiků!