City-Group ve své pozoruhodné analýze pro své investory vyjádřila znechucení nad výsledkem italských voleb. "To jsou první volby v Evropě, při kterých se voliči rozhodli absolutně špatně", píše stratég City Group Steven Englander. Místo aby uznali, že není jiné cesty než úsporná opatření a zvyšování daní, podpořili italští voliči právě ty politiky, kteří tato opatření proti krizi odmítají a staví se často i proti euru. Englander má velké obavy, že by se toto "mohlo stát velkým problémem, pokud se nakazí ostatní státy" a odmítnou pokračovat v nadirigované cestě.

Finanční trhy doufaly ve volební úspěch Maria Montiho. Bývalý bankéř od Goldman Sachs je však zklamal a ukázalo se, že on sám způsobil finančním trhům "kolaterální škody". Vždyť ten, kdo uzavřel sázku CDO na 90 % Italů, ten vyhrál. Nyní stojí finanční svět s otevřenými ústy a zírá na výsledky italských voleb. S úspěchem posmívaného komika jménem Beppe Grillo, jehož hnutí 5 hvězd se stalo během tří posledních let nejmasovějším politickým hnutím v Itálii, ani s posílením pozice Berlusconiho rozhodně stratégové velkého finančního kapitálu ve svých plánech nepočítali.

Pro hochy od Goldman Sachs jsou tak největším rizikovým faktorem při jejich "podnikání" pouze voliči. Volby jsou tedy problematičtější, než nejistota na finančních trzích, protože by mohly s tím tisknutím peněz pěkně zatočit.

Akciové trhy prudce padají a po výsledcích voleb v Itálii se okamžitě - až o 20 % zvýšily úrokové sazby ze státních dluhopisů jižních zemí eurozóny. To dělá velkou starost byrokratům v Bruselu, kteří vidí vzniklou situaci jako důvod k urychlení zespolečenštění všech dluhů eurozóny a vydání společných evropských dluhopisů - eurobondů. O těch ale nechtějí slyšet nic Němci.

Ne nadarmo se prezident Van Rompuy vyjádřil, že "národní parlamenty jsou největší překážkou demokracie v EU a měly by být tedy zrušeny". Třeba přijde ještě doba, kdy budou voliči připuštěni k volbám podle obsahu svých peněženek, nebo budou přesvědčováni, aby k volbám nechodili, aby si sami neuškodili.

Zdroj: RAI I, Deutsche Wirtschaftsnachrichten.de 26.2.2013