Jorge Mario Bergoglio, kardinál a arcibiskup z Buenos Aires, byl šampiónem už za minulého konkláve v roce 2005. Podle neoficiálních zvěstí byl favoritem a prohrál jen proto, že sám sebe nedoporučil k rozhodující volbě. Ve třetím kole prý měl 40 hlasů a ve čtvrtém rozhodujícím kole dostal jen 26. V každém případě si jej kardinálové během volby dobře zapamatovali, protože byl podle některých zvěstí jejím hlavním protagonistou.

Proč byl zvolen zrovna tento kardinál? Za prvé, jeho sociální původ a názory. Narodil se v Argentině, je z pěti dětí chudé rodiny železničního dělníka, která měla italský původ. Ve Vatikánu je znám svým prostým stylem života. Jako arcibiskup odmítl bydlet v luxusních rezidencích kardinálů, jezdil vlastním autem a v MHD, občas si sám vařil. To není kardinálský styl života a všichni věděli, že v jeho případě to ani není životní póza. Ve Vatikánu je znám jako stoupenec konzervativní teologie, kvůli svému nasazení pro sociální spravedlnost, byl pověřený pastorací rodin a zná jejich sociální situaci. Je to skromný člověk a psychologicky klidný typ.

Za druhé, zná kněžský způsob života zevnitř. Po přestěhování rodiny do Argentiny studoval v semináři Vila Devoto, a pak v roce 1958 vstoupil do jezuitského řádu, vysvěcen 1969, studoval licenciát z filosofie, pak učil literaturu a psychologii v semináři argentinském městě Santa Fe a po dalších studiích v Argentině ukončil vzdělání doktorátem v Německu. Byl provinciálem argentinských jezuitů v letech 1973-1979 a poté působil jako vychovatel kněží ve velkém argentinském semináři v San Miguel (1980-86) a následně jako spirituál semináře ve městě Corboba. V takových funkcích člověk ví, jak to v církvi a ve světě doopravdy chodí.

Za třetí, zná mechanismus kurie a zákulisní války, které se zde trvale vedou již od Avignonských dob a papežského zajetí ve 14. století. Argentinští jezuité jsou známi spíše svým konzervativním stylem víry a teologie, což platí i v případě nového papeže. Ten postupně od roku 2001, kdy byl jmenován kardinálem, procházel všemi důležitými úřady v římské kurii. Předtím byl 2x za sebou a velkou většinou zvolen jako předseda argentinské biskupské konference, což svědčí jak o jeho konzervativismu, tak o jeho schopnostech. Nejvyšší vatikánský post zastával po smrti papeže Jana Pavla II., kdy sloužil jako regent, tj. správce Vatikánu do nového konkláve.

Co lze od nového papeže očekávat? To se uvidí. Leccos už má za sebou. Jeho biskupské heslo bylo “Miserando atque eligendo” (Politováníhodný, a přesto vyvolený).

Zdroj: www.umlaufoviny.com