S radostí, i když pouze jednorázově, se připojuji k analýzám Britských listů, které se během posledního roku systematicky zaměřují na jednostrannost české publicistiky. Mnozí žurnalisté – dokonce i z <a href="http://www.blisty.cz/2006/9/29/art30523.html">veřejno-právní TV</a> a rozhlasu – se postavili na stranu ODS, protože chtějí (stručně řečeno) jinou vládu a nízké daně. Dělají si z mediálních úst politický megafon a přestali rozlišovat mezi objektivním podáním události a jejím komentářem. V tom se ovšem antikomunističtí pravičáci dojemně shodují s jimi kritizovaným ďábelským seskupením, pro které pravda byla a je vždy záležitostí "třídní". Pravda je pro bojovné pravičáky v českých médiích a pro komunisty obecně vždy dána tím nebo oním zájmem. Do levice neryji proto, že uzavřela s komunisty, díky společnému postupu po volbách, veřejně proklamovanou koalici založenou na určité formě politické spolupráce. Zato pravice komunistům nadbíhá pouze tehdy, když od nich něco potřebuje: tu prezidenta, tam předčasné volby. Pak na ně v mezičase zase plive, protože my dobří Češi jsme přece všichni antikomunisté – zejména ti poslanci ODS, kteří svou červenou knížku dávno hodili do popelnice. Obhajuji v politice <a href="http://www.umlaufoviny.com/www/res_publica/Redakcni_system/index.php?clanek=253">realistický princip</a> zacházení s mocí a z podobné demagogie a farizejství se mi zvedá žaludek.
/n/n
Ke cti zpravodajců musím však uznat, že mnohé věci se těžko dokazují, zejména korupce. Přesto si neodpustím jedno srovnání, které běží v posledních dnech (říjen 2006). Aktuální premiér a stále ještě šéf ODS Mirek Topolánek vládne nejen bez důvěry, ale dokonce již po explicitním vyslovení nedůvěry parlamentem. Jenže máme před komunálními volbami a stranický úkol je jasně daný. Protože čestný předseda ODS, potažmo prezident Klaus může jmenovat vládu třeba až za rok, nemá kam by spěchal. Jednak máme před zmíněnými volbami, pak přijde sněm ODS a pak třeba silné mrazy, Silvestr a přízemní mrazíky na jaře. To vše může pomoci jeho milované partaji k vládní moci. Že mezitím klesá důvěryhodnost Česka v cizině, o půl ročním nefungování vlády nemluvě, to jej příliš netrápí. Jak je to s důvěryhodností odstavené, a přesto vládnoucí vládní garnitury? Jak víme, <a href="http://www.umlaufoviny.com/www/res_publica/archiv/materialy/topolanek_1.mht">Mirek Topolánek uspokojivě nevysvětlil</a> svoje pochybné hospodaření ve firmě VAE. Tu jednoduše řečeno vytuneloval a dluh od něj převzali kamarádi z firmy Eltodo. Společnost VAE dlužila šestnáct milionů, splácet však musí pouhých pět. To jest, někdo odpustil Topolánkově firmě zhruba deset milionů, a to během převodu hledávky od První městské banky na společnost Eltodo. Z kontextu je celkem jasné, že to byla samotná firma Eltodo. Prý nechtěli Topolánka zruinovat, protože by to bylo proti jejich vlastním zájmům. V tomto bodě bohužel mají naprostou pravdu, jak ukazuje šetření občanských organizací bojujících proti korupci. Firma Eltodo je spojena se <a href="http://www.umlaufoviny.com/www/res_publica/archiv/materialy/topolanek_2.mht">zakázkami ve velkých městech, kde vládne ODS</a>. Tyto zakázky jsou pravděpodobně nevýhodná pro některá města, což dokazuje případ Ústí nad Labem. Společnost bude od Ústí nad Labem až do roku 2020 dostávat díky veřejné zakázce ročně 22,4 milionu korun. Tedy od města, kterému šéfoval jako primátor pan Petr Gandalovič, nyní ministr pro místní rozvoj Topolánkovy vlády. "O té zakázce jsme schopni otevřeně hovořit. Byla to řádná soutěž. V té době, kdy jsme o tom rozhodovali, jsem netušil vůbec nic o spojitosti firmy Eltodo se společností, kde měl podíl pan Topolánek," řekl pan Gandalovič. Když totiž necháte pod svým vedením řádně proběhnout konkurz, pak vás těžko může někdo napadnout pro korupci. Viz tento zajímavý rozhovor o <a href="http://www.umlaufoviny.com/www/res_publica/archiv/materialy/korupce.mht">metodách korupce</a> v Česku. To by musel někdo promluvit, pak může jednat soud. Že by pan Gandalovič nevěděl o napojení firmy Eltodo na kruhy ODS? Po všech zakázkách, které od nich tato firma dostala a dostává?
/n/n
Další, avšak úspěšně vyřešený případ se týká ČSSD a jejího bývalého člena, obviněného z defraudace veřejných fondů. Sdělme fakta. Dne 10. října 2006 policie zatkla pana Zdeňka Doležela spolu se starostou Budišova na Třebíčsku Ladislavem Péťou a úředníkem ministerstva zemědělství Miloslavem Řehulkou kvůli podezření z vydírání a zneužití prostředků z fondů EU a státního rozpočtu. Trojice údajně nadhodnotila cenu rekonstrukce zámku v Budišově, aby si tak mezi sebou mohla rozdělit zhruba 30 milionů korun. Hospodářskou kriminálku přivedl na stopu sám <a href="http://www.umlaufoviny.com/www/res_publica/archiv/materialy/dolezel_2.mht">sociálně demokratický ministr pro místní rozvoj</a>, pan Radek Martínek. Ten se o podezřelé rekonstrukci zámku v Budišově dozvěděl už na jaře 2006. Cituji z jeho prohlášení: "Na jaře mě navštívil pan architekt, který mi sdělil určité své podezření. Já jsem ho vyzval, aby okamžitě konal a nahlásil celou záležitost policii. Sdělil jsem mu také, že jsem připraven k jakékoliv spolupráci a že mi je jedno, koho se to týká. Celá záležitost poté začala být vyšetřována policií. Věřím, že ji vyšetří až do konce," řekl Martínek. Jinými slovy: aféra byla od začátku sledována policií, protože to nahlásil sám ministr. Bylo to pro něj o to snadnější díky faktu, že Doležel má už <a href="http://www.umlaufoviny.com/www/res_publica/archiv/materialy/dolezel_1.mht">od dubna 2006 pozastavené členství v ČSSD</a> pro podezření (opakuji: "pro podezření") z přijetí úplatku asi pěti miliónů při privatizaci firmy Unipetrol. To znamená, že peníze na opravu zámku do Budišova nikdy nepřišly. Celou věc měla od počátku v rukou policie, přesněji řečeno <a href="http://www.umlaufoviny.com/www/res_publica/Redakcni_system/index.php?clanek=238">
kriminalisticky neschopné oddělení
</a>pro závažnou trestnou činnost pod vedením politicky proslaveného majora Kubiceho. Ten prakticky nedělal nic jiného, než že na požádání soc. dem. ministra pro místní rozvoj sledoval vývoj úplatkářské aféry. Odborníci pro čerpání peněz ze strukturálních fondů navíc jasně vyjadřují své <a href="http://www.blisty.cz/2006/10/13/art30723.html">pochybnosti nad celou aférou</a>. Z technického hlediska totiž vůbec není možné, aby si účastníci řízení mohli rozdělit celou čtvrtinu realizovaného rozpočtu.
/n/n
Takže sumarizujme: v případě pana Topolánka, cudně opomíjeného v posledních dnech jeho politického pádu, došlo ke značné hospodářské škodě spojené s činností firmy těsně napojené na ODS jednak přímo v ústředním vedení a jednak na místní úrovni. To například předminulý socialistický premiér pan Stanislav Gross byl pouze hloupý, ale nedopustil se <a href="http://www.umlaufoviny.com/www/res_publica/Redakcni_system/index.php?clanek=124">žádného trestného činu</a>. Hon, který na něj uspořádala MF Dnes na jaře 2005, se vůbec nedá srovnat se zpravodajskou cudností, s jakou se tyto a další noviny věnují Topolánkově aféře. Proto jsem schválně zvolil zpravodajské výtahy z MF Dnes. Jak vidíte, tam jsou pouze fakta o Topolánkově tunelu, a už žádný politicky motivovaný komentář. Ten by totiž mohl ODS poškodit v očích čtenářů. A to přece nechceme nebo snad ano? Směnku pana Topolánka koupili podnikatelé, kteří na základě této "charity" již vydělali miliardy. Ale máme před volbami, proto běží v tisku zastřená kampaň proti "bývalému poradci ČSSD" panu Doleželovi, a hlavně proti předsedovi této strany. Zde se bez obav mixují fakta s komentářem, protože na tom někdo má třídně-partajní zájem. Ano, Doležel byl bývalým poradcem Paroubka. Ale ČSSD jej propustila v dubnu 2006 ze zaměstnání v sekretariátu strany a pak hned pozastavila jeho členství, a to při pouhém podezření z velké korupce. Ani opozice nebyla schopna dokázat bývalému premiérovi z kmene ČSSD nějakou vinu na vyšetřované aféře. Zato aktuální pan premiér z kmene ODS nám dál vesele vládne, i když trvale bez důvěry a nyní dokonce i po parlamentním odvolání z funkce. A to je vážná věc vzhledem k tomu, koho už stačil vyházet ze všech ministerstev a z orgánů státní zprávy. Za zvlášť nebezpečné považuji odvolání šéfa zpravodajských služeb pana Karla Randáka, které po sedmnácti letech práce tohoto pána v tajných službách osobně provedl ministr vnitra Ivan Langer, sám podezřelý z vynesení akt aféry "Kubice". A poradce pilného ministra vnitra vládnoucího za mé absolutní nedůvěry je šedá eminence ODS, pan Marek Dalík. Soud jej nedávno zprostil viny v <a href="http://www.umlaufoviny.com/www/res_publica/archiv/materialy/dalik.mht">korupční aféře "Kořistka"</a>. Hlavně díky tomu, že odposlechy pořízené policií nesměly být použity jako důkaz v desetimilónovém úplatku nabídnutém panu Kořistkovi za zběhnutí od ČSSD za vlády premiéra Grosse. Jen pro připomenutí: tehdy se privatizoval Český telecom, o něž měly zájem PPF fondy. Pro charakteristiku této bohulibé firmy si klikněte na zajímavou stránku <a href="http://nr1a.com/privatizace.htm">České tunely</a>. To vše jen zvětšuje pochybnosti o současné vládě. Nehledě na možnost, že pan Topolánek je vydíratelný od firmy, jež si brousí zuby na další zakázky spojené s korupcí a lobbingem. A že pan Langer má na krku možné podezření o porušení státního tajemství, přičemž jeho hlavní poradce jen tak tak vyvázl z pokusu politické uplácení.
/n/n
Proto vyčítám pravicově zaměřenému tisku a webovinám fakt, že vědomě neodlišují komentář od vlastní zprávy. Protože to dělají účelově a jsou přitom vedeni jasně daným politickým zájmem, je to eticky řečeno mediální svinění. Odborně se tomu říká demagogie a oblbování lidí. Chápu svatou válku pravicových médií nesenou třídním zájmem. Budou komunální volby a musí vyhrát ODS, aby se pak nedala druhé straně ani ta nejmenší šance k pokusu o zformování vlády. Ale to jsme v mírné formě komunistického puče z roku 1948. A také možná na konci cesty k demokracii, pouhých patnáct let po její strastiplné restauraci. A to mi podstatně vadí, protože mne stát za hájení demokracie pravidelně odškodňuje. A proto klidně dám komukoliv příležitost, aby na umlaufovinách podobným způsobem analyzoval třídní zájem levice, pokud je spojen s mediální manipulací veřejnosti a politicky motivovanou korupcí.
/n/n