Článek o spolupráci zemí v rámci BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína, Jižní Afrika) upozorňoval hlavní cíl těchto zemí. Chtějí si zajistit nezávislost na světových rozvojových bankách a nakonec i na spekulativním dolaru.

To se pomalu stane skutečností v momentu, kdy Írán dokončí projekt plynovodu do Pákistánu, Indie a Číny. Plynovod se stane součástí tzv. Asian Energy Security Grid, na níž už léta pracují různé skupiny v regionu, včetně Ruska.

Nyní se dokončuje poslední úsek 1870 km dlouhého plynovodu v hodnotě 7,5 miliard dolarů, který spojí Pákistán s Íránem a bude končit 100 km před hranicemi Indie. Plynovod bude v provozu od roku 2014.

USA se již vyjádřily, že plynovod porušuje embargo uvalené na Írán, ale Pákistán a Indie si z toho žádnou velkou hlavu nedělají. Indie odebírá ropu z Íránu bez přerušení a embargo západních zemí ji nijak nezajímá. USA si nedovolí na tuto zemi uvalit žádnou zvláštní sankci, stejně jako na Čínu, největšího věřitele USA. Všechny tyto ohromné země nutně potřebují energii a Írán je pro ně ideálním dodavatelem a obchodním partnerem, protože nutně potřebuje přísun investic a deviz.

Jeho zásoby ropy a zemního plynu jsou odhadovány na třetí na světě. Tzv. South Pars Gas Field leží mezi Katarem a Íránem a je to nejbohatší naleziště zemního plynu na světě. Ložisko leží přímo pod Perským zálivem v hloubce 3 km a obsahuje kapalný plynový kondenzát. Odtud půjde plynovod až do Indie.