Válka mezi pravými penězi (dnes zlato a vzácné kovy) a falešnými „fiat money“ pokračovala úspěšně ve prospěch zlata. Útěk investorů do zlata a pokusy s novou digitální měnou Bitcoin hrozily ohrozit bankovní kartel. Už už to vypadalo, že se dolar nebude schopen se dál udržet jako světová měna. Paul Craig se vyjádřil, že násilný tlak na snížení ceny zlata je pokusem zoufalců, jak zachránit dolar a nahnat lidi zpátky k bezcenným papírkům. Předminulý a minulý týden hrozil útěk peněz do reálných hodnot, což by znamenalo i zhroucení akciového, dluhopisového a devizového trhu.

Nafukování bubliny dalších papírových peněz zvyšovalo cenu zlata. Všechny velké západní státy už začaly tisknout inflační peníze. Japonsko chce během letošního roku zdvojnásobit objem jenu, americký FED vytiskne každý rok bilion dolarů, Evropa se podílí na rozmnožování peněz přes další dluhy v biliónových částkách. Vydatně tomu napomáhají konsolidační programy Target 2, ESM, ELA a nafukování bilance Evropské centrální banky. Už i Angela Merkelová vzdává politiku úspor ve prospěch „nastartování ekonomického růstu“ cestou dalšího zadlužování a kvantitativního uvolňování peněz, což bude hodně bolet.

Útok na zlato během 11. až 15. dubna

Ve čtvrtek 11. dubna při zazvonění umíráčku na počest obětí Bostonského atentátu, svolal prezident Barack Obama v 11 hodin dopoledne (jak symbolické!) 15 nejvýznamnějších manažerů nejdůležitějších bank do Bílého domu. Seznam pozvaných bankéřů najdete zde. A hned 12. dubna začalo nafukování papírové bubliny. Na trh bylo v pondělí vrženo celkem 500 tun zlata, což je 20 % roční produkce. Na burze COMEX bylo uzavřeno v pátek 374 344 kontraktů po 100 uncích zlata s termínem dodání květen 2013. To bylo v pátek. Cena za fyzické zlato ztratila okamžitě 15 % své hodnoty a spadla ze své nejvyšší hodnoty 1950 dolarů za unci o jednu třetinu.

V pondělí 15. dubna nabral papírový obchod se zlatem ještě další turbulence. Bylo uzavřeno 700 344 smluv po 100 uncích, tj. 2178 tun zlata. Celkem 3342 tun zlata ve dvou dnech vrženo papírově na trh, což je víc než činí celosvětová roční produkce 2700 tun. Na krátkou dobu se podařilo cenu zlata spekulativně shodit, ovšem tím bylo dosaženo vrcholu manipulací.

Čeho se touto spekulací dosáhlo

Tyto události poženou nakonec cenu zlata i jiných komodit do závratných výšek. Žádné oficiální ceny už neplatí, rozhodovat bude už jenom zákon trhu: nabídka a poptávka. A zlatá horečka již vypukla celosvětově, obchodníci v těchto dnech nemohou uspokojit poptávku po zlatě, která vypukla a cena jde opět nahoru, viz graf.První banky (holandská AMRO) začínají již svým klientům oznamovat, že nebudou schopny svým klientům vyplatit zlato na požádání, jak si naivní investoři mysleli. Zlaté certifikáty budou proplaceny v dolarech nebo v eurech podle tržní hodnoty.

Cílem spekulace tedy bylo oslabit trh se zlatem tím, že se vymění za virtuální měnu. Mezitím se zhroutil i trh s digitální měnou Bitcoin. Viz naše tematické číslo 2013-12 věnované lokálním měnám. Cíl spekulace je jasný. Musí se zabránit útěku peněz k jakékoliv jiné variantě, která by lidem umožnila zachovat si svůj majetek.

A v Německu v těchto dnech navrhuje sociální demokracie, aby všichni lidé měli u bank běžné účty. Oněch 630 tisíc chudáků je tak chudých, že si myslí, že žádný účet u banky nepotřebují. Má to být uzákoněno „jako právo na bankovní účet“. Vložit hotovost v Německu do banky na účet jiné banky stojí totiž drastické poplatky kolem 7,5–10 euro, anebo to vůbec u některých bank nejde. Všichni se mají stát otroky bank. Že něco podobného jde z dílny německé sociální demokracie, je ovšem šokující. Takže nestačí jen otázka typu "Kam kráčí česká sociální demokracie?", nýbrž musíme si klást tuto otázku i rámci EU: "Kam kráčí evropská sociální demokracie?"

Zdroje ke článku zde.