Plus mínus Sazka naposledy vydělávala v roce 2007, pak ji vytunelovala parta kolem manažerského zázraku jménem Aleš Hušák. Všichni se nabalili, jen na sport nezbylo nic. Navíc byla vytunelována čili dlouhodobě "pronajata" i lukrativní sportovní zařízení. Smlouvy nikdo zvenku neviděl, a pravděpodobně je v detailech neznají ani normální členové svazů. Z podstaty věci jde o neveřejné obchodní smlouvy. Viz analýzu na tomto webu pod ironickým názvem Sportem k trvalé prosperitě. Normálním sportovcům čili ne-bafuňářům zbyly po krachu Sazka-Arény jen oči pro pláč. Sportovcům nic nezbylo a český sport přišel téměř přes noc o všechny finance. Tak to v Česku chodí. Co se stalo dál?

Sazka byla zprivatizována do rukou proruské společnosti KKCG, jejímž zakladatelem a vlastníkem je oligarcha Karel Komárek ml. Jako každá jiná soukromá společnost nyní platí daně pouze a jedině ministerstvu financí. Hlavní příjem sportovních svazů tedy skončil, vinou hlouposti a zlodějen vyšších sportovních funkcionářů. Viz náš článek Sazka bez zlatých vajec (18.03.2011).

Jak nouze Dalibora falešně housti naučila

Podívejme se na "obrácení" hokejisty Jiřího Šlégra, který má sociální cítění, své milióny si vydělal poctivě hokejkou a nemá rád hazard. Ale svazy jsou vytunelovány, peníze jsou někde na Menorce a v jiných daňových rájích, odkud se o nich dozvíme až za půl roku, po zveřejnění dat Offshore-Leaks.

Jistěže se dnes nikdo nezabývá tím, kdo a jak ukradl měšec sportovních svazů. Při předávání v roce 1990 činila účetní hodnota majetku ČSTV kolem 60 miliard. Dnes nikdo neví nebo nechce říci, kolik majetku tam zbylo. Asi holé nic a dluhy. Chybička se do podnikatelského záměru vždy nějak vloudí, co se dá dělat. Tak to v Česku chodí.

Co dál? Přes Jiřího Šlégra poslal tiskový odbor Paroubkovců (LEV 21) do světa jednu částečně důležitou věc. Partaj musí usilovat o hlas sportovců tím, že zabojuje o hazard. Čím více ho bude, tím lépe. Ale nejprve musí s obcemi svést boj o tento mrzký peníz čili hazardu typu Synottip: provozování terminálů, hracích automatů a podobně. Dejme slovo samotnému Jiřímu Šlégrovi. Komentuje nový zákon o loteriích jako zásadně nevýhodný pro sportovní svazy. Ale podporuje ho, protože mu nic jiného nezbývá. I tak to v Česku chodí.

Co zmíněná novela loterijního zákona přináší? Obce budou dostávat čtyři pětiny odvodu z výherních automatů a 30 procent odvodů z ostatních typů hazardu, jako jsou například loterie, kurzové sázky a sázkové hry v kasinu. Zbytek bude příjmem státu, přičemž směřovat by měl hlavně na sport, kulturu a ve prospěch zdravotně postižených. Zákonem to ale určeno není! Proto se může klidně stát, a při neustávající ekonomické krizi je to navíc velmi pravděpodobné, že peníze, které v minulých letech putovaly z výnosů loterijních společností mezi sportovce, přesměrují obecní zastupitelstva úplně jinam. Stačí, aby starosta či jednotliví zastupitelé neměli zájem o sport a je tzv. vymalováno. V tomto směru je ČR doslova evropským Kocourkovem. V celé EU se jedině u nás a na Kypru nefinancuje sport přímo z výnosů loterií.


Předtím si ze Sazky sportovci financovali celý sport. Teď nemají nic a pravděpodobně nic nedostanou. Boj o peníze na sport tedy končí rozvratem státu, protože sportovci podporují nemorální podnikání, které ničí rodiny a mladé lidi. A navíc je tato podpora dovedla do konfliktu s obcemi, které hazard nenávidí ještě více, protože rozvrat rodin mají před očima, ve svých komunitách. Ale peníze z hazardu chtějí také. Jako ministr financí Miroslav Kalousek. Tak to v Česku chodí.