Ve starším článku (30.11.2012) jsme psali o žalobě na copyright GMO plodin, která skončila u Nejvyššího soudu USA. Pěstitel sóje Vernon Bowman (74 let) byl žalován firmou Monsanto za to, že použil její semena pro další použití. Jednoduše křížil GMO sóju od Monsanta s běžnou sadbou. Tím vypěstoval rostliny, které byly odolné proti herbicidu Roundup, který normálně ničí s plevelem i sóju díky aktivní složce zvané glyfosát. Geneticky modifikovaná sója od Monsanta odolává i velkým dávkám tohoto herbicidu. Proto je možné nasadit i vysoké dávky a tak ničit plevel, zatímco GMO sója odolává (tzv. Glyphosate Tolerant crops). Ale tato GMO sója je už ve druhé generaci neplodná. Proto musí farmáři kupovat kompletní technologii a osiva jen od dané GMO firmy.

Soud v pondělí rozhodl jednohlasně (9:0) ve prospěch firmy Monsanto. Zdůvodnění potvrdilo nárok firmy na kompletní copyright setby, která je automaticky neplodná ve druhé generaci. Proto Vernon Bowman musel křížit původní setbu Monsanta s přírodní odrůdou. Soudkyně Elena Kaganová napsala v zdůvodnění, že farmář pouze replikoval patentované vlastnosti a nevytvořil žádnou novou odrůdu. Novou setbou tak porušil copyright firmy a neplatil z užívání jejího patentu žádné poplatky.

Soud ovšem ve zdůvodnění zdůraznil, že se striktně držel pouze tohoto speciálního případu. Nevynesl tady žádný obecný rozsudek v případě patentování GMO plodin.

Prohraný soud ukazuje závislost farmářů na jedné jiné firmě, jejíž osiva a herbicidy musí používat.
Je to další důvod k zamyšlení a k činu. Na den 25. května svolali aktivisté ze 36 zemí světový den odporu proti firmě Monsanto a jejím praktikám. Viz otřesný článek o ničení klasického farmářského systému v Indii, který najdete v našem čísle (2013-07). Organizace svolávající March Against Monsanto chce upozornit na ekonomická a biologická nebezpečí plynoucí z aktivit oligarchických skupin, které mění zákonodárství ve svůj prospěch.


Kontaktní data k pochodu najdete na Facebooku zde.