Náš web již delší dobu sleduje politickou kariéru nejlepší obhájkyně občanských práv a svobod v americkém Senátu. Doporučujeme zejména článek Warrenová: Jak to, že žádný bankéř není v base?. Zde známá senátorka řešila hned v prvním vystoupení senátního výboru pro dozor nad bankami praní špinavých peněz a bankovní podvody, za které dosud nešel žádný bankéř velkých bank do vězení.

Warrenová si dala za úkol zjistit, jak dopadlo trestní stíhání představitelů velkých bank jako HSBC a dalších, které praly miliardy dolarů, o nichž bezpečně věděli, že pocházejí přímo od drogových kartelů (viz náš článek zde). Warrenové nejde o výši pokut za "nesprávný managament", ale chce po federálním prokurátorovi Ericu Holderovi, aby bankéře obvinil a nechal poslat k soudu.

V poslední době se množí spekulace o možné kandidatuře Warrenové na prezidentku ve volbách 2016. Sama se ke kandidatuře nevyjádřila, ale občanské iniciativy už mají jasno. Nezávislé univerzitní průzkumy jasně ukazují, že Warrenová je třetí nejžádanější lídr v USA, po guvernérovi Massachusetts (Chris Christie) a bývalé ministryně zahraničí Hillary Clintonové. A to předběhla mnohé mediální hvězdy, které se připravují na kandidaturu jako vicepresident Joe Biden či bývalý republikánský guvernér Floridy Jeb Bush.

Znalci politické scény dodávají dvě věci. Za prvé, už vznikl výbor pro prezidentskou kandidaturu Warrenové, který začal sbírat peníze na její kampaň, bez ohledu na to, jak se senátorka rozhodne. Za druhé, Warrenová je jedničkou jak mezi liberálními demokraty tak i mezi všemi občanskými aktivistickými hnutími v USA. Zbývá základní otázka: Bude kandidovat nebo ne?