CIA má známého lingvistu a profesora na MIT Noama Chomského v hledáčku už od začátku 70. let, kdy poprvé vystoupil jako kritik válečné politiky ve Vietnamu. Deník The Cable zveřejnil důležitý dokument, jehož existenci CIA popírala. Novináři využili známý Freedom of Information Act (FOIA) a obrátili se na FBI s tím, že jí musí ze zákona vydat vyžádané archivní dokumenty týkající se sledování Chomského v 70. letech. CIA to odmítala zásadně už po léta s tím, že žádný takový dokument neexistuje. Ale tomu nikdo nevěřil, protože nepřímé důkazy o sledování byly zřejmé.

Nová žádost na prokurátora Kel McClanahana byla úspěšná a potvrdila dřívější lži CIA. Na obrázku vidíte výměnu informací mezi FBI a CIA ohledně Chomského, jejímž autorem je agent CIA. Historik Athan Theoharis specializovaný na četbu podobných dokumentů potvrdil, že akta na známého aktivistu, lingvistu a odpůrce války ve Vietnamu musela existovat.Archiv v Langley tedy zničil všechny historické záznamy ohledně sledování Chomského. Aktivisté chtějí vědět, kdo to udělal a na čí rozkaz. Podle zákona z roku 1950 je zničení federálních archivů bez souhlasu národního archivu trestným činem. Národní archiv má za úkol uchovávat záznamy federálních úřadů kvůli jejich historické hodnotě.

Dnes patří Noam Chomsky k nejznámějším kritikům amerického fízlování v rámci NSA, úpadku demokracie vinou dezinformace, lobbingu, korporátních praktik či zásahů finanční oligarchie do zákonodárství. Viz náš článek Noam Chomsky: Obamův útok na občanské svobody je děsivý.