Minulý článek Oficiální zpráva USA o plynovém útoku v Damašku jsme napsali tento závěr o časové shodě mezi bombardováním povstaleckých pozic a plynovým útokem, což je jediný argument vládního zdůvodnění.

Jenže časová shoda není žádný důkaz. Pokud zde byly kontejnery s plynem předem umístěny již v této době, například jako forma protiútoku na vládní vojska provádějící ofenzívu, pak je mohli klidně vypustit i povstalci. Času na to měli dost a tyto oblasti plně kontrolovali.


Postupně se ukazuje, že na tom může něco být. Syřané v Damašku, kteří bojují na straně povstalců proti Asadovi, údajně prohlásili totéž. Chemické zbraně dostali od Saúdské Arábie, konkrétně od prince jménem Bandar bin Sultan , který je od roku června 2012 šéfem saúdsko-arabské bezpečnostní služby. Celkový přehled dostupných informací najdete na tomto anglickém přehledu.


Tak zvaný "útok" údajně vznikl tím, že povstalci neodborným způsobem manipulovali s bombami nervového plynu, které dostali ze Saúdské Arábie. Podle svědectví z Damašku se při útoku plynem otrávilo také několik desítek povstalců, nejen stovky civilistů. Samozřejmě, že není možné tuto informaci nijak ověřit z nezávislých zdrojů. Saúdská Arábie a Katar investovaly do podpory povstalců a teroristů celé miliardy dolarů. Jako perličku uvádíme toto zajímavé video.


Ukazuje hotel v městě Jeddah v Saúdské Arábii, kde otec Abu-Salah vydražoval v roce 2012 svého druhorozeného syna ve veřejné dražbě jako budoucího sebevraha-atentátníka. Cena se vyšplhala na 1.5 miliónu rijálů (400.000 dolarů) jako kompenzace za budoucí nasazení tohoto "bojovníka za svobodu" v Sýrii.

Možná by se západní svět měl zamyslet nad jednoduchým faktem, že totiž 80 % známých teroristů pocházelo ze Saúdské Arábie. Včetně velmi známého "hrdiny" z klanu bin Ládinů, druhého nejvýznamnějšího kmene v této zemi.