Minulý článek Oficiální zpráva USA o plynovém útoku v Damašku jsme napsali tento závěr o časové shodě mezi bombardováním povstaleckých pozic a plynovým útokem, což je jediný argument vládního zdůvodnění.

Jenže časová shoda není žádný důkaz. Pokud zde byly kontejnery s plynem předem umístěny již v této době, například jako forma protiútoku na vládní vojska provádějící ofenzívu, pak je mohli klidně vypustit i povstalci. Času na to měli dost a tyto oblasti plně kontrolovali.


Postupně se ukazuje, že na tom může něco být. Syřané v Damašku, kteří bojují na straně povstalců proti Asadovi, údajně prohlásili totéž. Chemické zbraně dostali od Saúdské Arábie, konkrétně od prince jménem Bandar bin Sultan, který je od roku června 2012 šéfem saúdsko-arabské bezpečnostní služby. Celkový přehled dostupných informací najdete na tomto anglickém přehledu.


Tak zvaný "útok" údajně vznikl tím, že povstalci neodborným způsobem manipulovali s bombami nervového plynu, které dostali ze Saúdské Arábie. Podle svědectví z Damašku se při útoku plynem otrávilo také několik desítek povstalců, nejen stovky civilistů. Samozřejmě, že není možné tuto informaci nijak ověřit z nezávislých zdrojů. Saúdská Arábie a Katar investovaly do podpory povstalců a teroristů celé miliardy dolarů. Jako perličku uvádíme toto zajímavé video.


Ukazuje hotel v městě Jeddah v Saúdské Arábii, kde otec Abu-Salah vydražoval v roce 2012 svého druhorozeného syna ve veřejné dražbě jako budoucího sebevraha-atentátníka. Cena se vyšplhala na 1.5 miliónu rijálů (400.000 dolarů) jako kompenzace za budoucí nasazení tohoto "bojovníka za svobodu" v Sýrii.

Možná by se západní svět měl zamyslet nad jednoduchým faktem, že totiž 80 % známých teroristů pocházelo ze Saúdské Arábie. Včetně velmi známého "hrdiny" z klanu bin Ládinů, druhého nejvýznamnějšího kmene v této zemi.