Vojenský expert, kterého jsme konzultovali v případě útoku chemickými zbraněmi v Sýrii dne 21. srpna, nám vysvětlil možný scénář útoku. Paradoxně se na něm podílely obě strany. Podívejte se na tento obrázek, který ukazuje působení výbuchu střeliva, které běžně používají syrské tanky při prorážení betonových skeletů paneláků a průmyslových budov. Na obrázku vidíte poloměry výbuchu a jeho působení. Originální prezentaci najdete zde.



A nyní se podívejte, co se stane v uzavřené místnosti typu povstaleckého krytu na předměstí Damašku. Granát s kumulativním střelivem vybuchne v dané místnosti a šíří tlakovou vlnu, kterou vidíte na tomto obrázku.



Z tohoto obrázku je již jasné, co se asi mohlo stát. Chemické zbraně měli povstalci uskladněné v kontejnerech nebo přímo v chemických granátech či raketách. Průbojné střelivo z tanků nebo raket vypálené syrskou armádou prorazilo betonový kryt. Tlaková a tepelná vlna přivedla k explozi uskladněné chemické zbraně, které zde měli povstalci připravené k útoku. Pokud byl sarin uskladněný v části obrázku nazvané "thermal injuries" či dokonce jen v další části tlakového působení, tak byly kontejnery rozmetány jen částečně destruktivním způsobem. A kontejnery s plynem mohly poškodit i šrapnely nebo fragmenty odpáleného betonu a zdiva, protože jejich rádius působení je mnohem větší.

A článek Stojí Saúdská Arábie za nedávnými útoky nervovým plynem? připomněl možnost, že povstalci nervový plyn měli. A Rusové dnes oznámili, že dali RB OSN celkem 90 stran dokumentů o použití nervového plynu povstalci v Aleppu dne 19. března 2013, viz tento článek RT. A povstalci v Damašku už půl roku očekávali útok vládních vojsk, mohli se připravit. A ofenzíva ve východní Ghuttě a Jobaru právě nyní probíhá.

Vojenský expert zdůrazňuje, že výsledkem možného scénáře je spojení obou variant. USA a Francie mají pravdu v tom, že tzv. "útok" sarinem začal až po ostřelování syrskými vládními vojsky. Jenže jejich průbojné granáty nenesly chemické zbraně, ale přivedly k výbuchu sarinové granáty či kontejnery, které měli povstalci uskladněné ve svých opevněných (a uzavřených) podzemních prostorách.

V každém případě jde o jedno z možných vysvětlení k již dané kupě jiných, mnohem fantastičtějších teorií. Toto vysvětlení se nám navíc líbí i proto, že je v souladu s argumentem, který opakujeme pořád dokola, i po vysvětlení USA a Francie.

Časová shoda není žádný důkaz. Pokud zde byly kontejnery s plynem předem umístěny již v této době, například jako forma protiútoku na vládní vojska provádějící ofenzívu, pak je mohli klidně vypustit i povstalci. Času na to měli dost a tyto oblasti plně kontrolovali.

Oprava by byla v tom, že povstalecké kontejnery se sarinem byly přivedeny k výbuchu vypálenými granáty či raketami syrské armády.