O nedemokratických praktikách Evropské centrální banky, porušování práva a statusu a ovlivňování její politiky americkými bankéři a FEDem jsme psali mnohokrát. O diktátorské a absolutistické moci nově zřízeného fondu ESM nad evropskými státy jakbysmet. Tento týden se však ukázalo, že se i ledy v Evropském parlamentu začínají lámat.

ECB má v plánu co nejrychlejší ustanovení bankovní unie a nové nadnárodní instituce bankovního dohledu, který by měl mít 1000 zaměstnanců a měl by dohlížet nad 130 evropskými bankami. Nejvyšším grémiem tohoto dohledu bude dozorčí výbor, o ukončení činnosti té či oné banky však bude definitivně rozhodovat Rada ECB.


Evropský parlament hlasoval proti urychlenému zřízení bankovní unie a jednotného bankovního dohledu. Tyto nové super instituce by měly umožnit rozhodování o bytí a nebytí té které banky v Evropě. Nelze očekávat, že by touto cestou dostala zelenou decentralizace a dekoncentrace bankovního sektoru. To by byla dobrá cesta pro oživení středního a malého podnikání. Evropské hospodářství musí posílit význam regionálních a lokálních ekonomik jako protiváhu ke globalizaci ekonomiky. Posílení tohoto sektoru a jeho financování by mohlo zastavit likvidaci pracovních míst v Evropě.


Nás se to týká také. Možná si myslíme, že Brusel je daleko a nejsme v eurozóně. Tak proč se vzrušovat? Ale nemylme se. Podle srpnového průzkumu Hospodářské komory mezi 566 převážně malými a středními českými podniky více než polovina podnikatelů trpí neochotou bank k poskytování úvěrů. Banky nerady poskytují peníze malým a středním podnikatelům. Ale ti by přitom měli vytvářet největší množství pracovních míst. „Investovat však nebudou, nemají možnost získat úvěry, a to je špatný signál pro budoucí hospodářský růst ČR“, řekl Lidovým novinám Petr Kužel, prezident Hospodářské komory ČR.

Zdá se, že Evropská centrální banka tu není od toho, aby sledovala jako cíl oživení ekonomiky a pokles nezaměstnanosti v EU. Centrální bankéři z ECB totiž považují jakékoliv nahlížení do jejich čarodějnické kuchyně za „neakceptovatelné“ a odmítají demokratickou kontrolu ze strany Evropského parlamentu. Evropský parlament chce mít podrobné informace o činnosti plánovaného jednotného bankovního dohledu a požaduje už i dnes předkládání protokolů ze zasedání dozorčí rady Evropské centrální banky. Toto právo však jim je upíráno. Můžeme se jenom dohadovat, proč bankéři nechtějí své zápisy z jednání ECB dát k dispozici.

Sven Gigold, mluvčí frakce Zelených v EU pro finančně- politické záležitosti, se vyjádřil jasně: „Demokratická kontrola má přednost před plněním nějakého časového harmonogramu k ustanovení bankovní unie“.

Zřejmě se Evropský parlament netěší u centrálních bankéřů přátelské důvěře. NSA špehuje nás, obyčejné smrtelníky až do ložnice a stejně tak i firmy, a dokonce celé vlády. A tajemná ECB nedovolí ani nahlédnout do záznamů svých jednání? Kde se bere ta tvrdohlavost a kdo dal této instituci taková práva? Že by se stala Evropská centrální banka mladší sestrou Fedu na druhé straně Atlantiku?

Zdroj: www.format.at

Další články e-republiky na toto téma
Bankovní únos Evropy
Jak politici naletěli a komu má sloužit ESM
Velikonoční stříhání ovcí začalo, a nejen na Kypru
Londýnská City – největší nepřítel demokracie v Evropě I a část II