Náš web trvale sleduje činnost senátorky Elisabeth Warrenové, protože, jak známo, naděje demokratů umírá až jako poslední. Mezi 8.-11. zářím se sešel hlavní kongres odborových centrál AFL-CIO. Mezi klíčové řečníky jistě patřil prezident Obama, který je aktivním členem tohoto odborového svazu. Na sjezd nepřijel osobně, ale pozdravil jej projevem z Bílého domu.


Obama zdůraznil svou osobní podporu odborářům a jich rodinám a výslovně obhajoval ústavou zajištěné právo organizovanosti v odborech.

B. Obama wrote:
Jsem-li někdo, kdo hledá dobrou práci a slušné mzdy, které mi dají možnost zabezpečit mou rodinu, pak bych měl zcela jistě vstoupit do odborů, protože ty se starají právě o tyto věci, které potřebuji.


Obama se tím nepřímo postavil za mzdové požadavky nedávné vlny stávek v USA. Viz naše články o situaci ve fast-foodech, Walmartu a dalších firmách vyplácejících mzdy, z nichž nelze uživit rodinu (Jak Walmart vykořisťuje své zaměstnance).

Všechna nezávislá liberální média ovšem komentovala projev senátorky Elisabeth Warrenové. Jeho plné znění najdete zde.


Warrenová dokázala zaujmout tím, že postavila odborům před oči skutečnou politickou agendu, za kterou je třeba bojovat. Všichni pochopili, že v USA se rodí nová politická vůdkyně. V čem spočívá její program?

Podle komentátorů projevu je jasné, že senátorka ukázala své vůdcovské ambice. Mnozí by ji rádi viděli jako prezidentskou kandidátku, ale ona sama se k tomu zatím nevyjádřila. V každém případě potvrdila, že patří mezi sociální liberály, kteří se zásadním způsobem zasazují za demokracii s lidskou tváří.