Následující graf volebních preferencí Republikánů a Demokratů v USA jasně ukazuje dopad destruktivní kampaně. Tu vedou příslušníci Tea Party a společně s nimi i podnikatelská uskupení na způsob nechvalně známých bratrů Kochů (Koch Industries), které snížením daní dosáhli téměř pohádkových zisků pro jedno procento oligarchů.V momentu, kdy Republikáni pod vedením oligarchů a pravicových extrémistů začali metodou filibustru, tj. sabotování práce Kongresu spojenou s útokem na Obamacare, šly jejich volební preference o 27 % dolů. To znamená, že se od této ideologie odpojila většina normálně myslících Američanů. Čísla svědčí o změně postojů voličů, ale nikoliv o změně americké politiky. Velcí lobbisté mají pochopitelně stejně silně obšlápnuté obě strany, protože nemyslí jen na jedno volební období. Velmi zajímavý bude další vývoj kolem vcelku slabého a nerozhodného prezidenta Obamy.

Jeho proreformní přátelé a spojenci jej už dávno opustili a Obama sledoval celá léta oligarchickou politiku. Kromě jedné jediné čestné výjimky a tou je známá Obamacare, viz tento článek (Den D pro Obamacare). Nyní se ovšem prezident vzbouřil proti diktátu Republikánů a nenechal se vydírat dluhovou pastí, která ochromila činnost federálních úřadů. Pochopitelně nikoliv Pentagonu, fízlování NSA a CIA, ale především sociálních programů pro chudé Američany a jejich děti. Těm pomalu dochází, že neoliberální zničení státu odnesou především oni sami.

Další zajímavý vývoj čeká Wall Street, viz náš poslední článek o vydírání bankéřů (Proč bylo 19 bankéřů v Bílém domě dne 2. října 2013). Obama dobře ví, že bankovní oligarchie stojí za posledním Republikánským tažením proti jeho politice. Stačilo jen jednou utrousit, že Wall Streetu je třeba se podívat na zoubek a už byli všichni hlavní bankéři v Bílém domě. Putinovi se podařilo zkrotit ruské oligarchy, ale Obama na to zřejmě nemá. Možná by se měl konečně spojit s lidmi, kteří skutečně reprezentují Demokraty zezdola. Jako senátorka Warrenová, nyní členka bankovního výboru Senátu.