Pravicové bavorské deníky snad poprvé zveřejnily kritiku německých energetických koncernů, viz tento článek . Vadí jim, že koncerny začaly vydírat vládu energetickým blackoutem kvůli obnovitelným zdrojům elektřiny. Co je u nás běžná ideologická praxe ČEZka, to se v Německu stalo velkým otazníkem.

Důvod paniky koncernů jako RWE a E.ON je úplně jednoduchý. Srážka obnovitelných a fosilních zdrojů energie má první oběti a těmi jsou uhelné elektrárny. Máme úterní poledne a Německo potřebuje svých 72.000 megawattů a má zapojeno zhruba 100 velkých elektráren. Jenže polovinu těchto zdrojů už tvoří obnovitelné zdroje a jaderné elektrárny. Viz článek Německo zapojuje největší větrné parky do sítě. Němci už často nepotřebují ve všední dny ani gram uhlí k výrobě elektřiny. Kombinace ohromné spousty alternativních zdrojů a inteligentního šetření přináší výsledky. A pokud je špičková energie třeba, buď se nakoupí venku za nižší cenu než produkují uhelky, nebo se zapnou vodní elektrárny. Viz článek Proč nás Temelín zničí .

Ekoproud je ve skutečnosti stále lacinější a uhelné elektrárny už jsou mimo konkurenci. Výkon větrníků navíc naroste desetinásobně v průběhu několika let, protože se přifázují do sítě další parky v Severním moři. Jistěže je tento proud nyní dotovaný, ale dotace se budou postupně snižovat podle růstu rentability. Německo není české podnikání se solárem, viz článek Skrytá tvář solárního byznysu . Náklady vložené do stavby větrných parků budou zpět zhruba za 10 let, pak bude mít Německo tento proud fakticky zadarmo. Viz článek Proč nás Temelín zničí .

Navíc od příštího roku má v rámci EU vzniknout jednotná energetická burza. To ovšem znamená, že cenu elektřiny bude určovat z velké části nabídka a poptávka, nikoliv vlády a jejich vyhlášky jako dosud. Další důvod, proč nás Temelín zničí stejně, jako nyní padly uhelné elektrárny v Německu. Bakala to věděl, vybral ze svých dolů peníze a zmizel z podnikatelské scény. Vláda u sousedů pouze rozhodne o tom, které uhelky zůstanou jako záložní zdroje pro konsolidaci celé sítě. Zbytek půjde do věčných lovišť, stejně jako další relikty průmyslové revoluce 19. a 20. století. Viz článek Proč nás Temelín zničí .