Už je to tady, střídání generací. Mladí opět přicházejí s geniálním nápadem, že lze vyrobit pomocí drogerijního nákupu a domácí chemie bouchací kuličky, které, byvše puštěny do komerčního oběhu neviditelné ruky, vydělají klukům viditelné peníze. Za blahých časů komunismu jsem coby dítě školou povinné dělal totéž. Protože kuličky byly náchylné k samovolné explozi, nosil jsem je v krabičce pečlivě zabalené po deseti a prodával spíše dobrým známým. Jako rozumné dítě jsem tak činil na začátku vyučování, abych se vyhnul přímé odpovědnosti za škody vzniklé nesprávným používáním výrobku. Navíc není dobré, když vás zlomyslný kamarád plácne po školní brašně a vy přijdete o výdělek, i o tu brašnu. Za poctivě vydělaný peníz jsem si koupil další výrobní prostředky a vytvořenou nadhodnotu jsem investoval do masivního nákupu dnes neznámé pochoutky zvané "kačení mýdlo", z čehož mne pak masivně rozbolelo břicho.

Jenže to bylo tenkrát za komunismu, kdy bouchaly nejen kuličky, ale i kvalitně vyrobené domácí dělbuchy. Vše bylo nelegální, ale patřilo to ke zdejšímu folklóru. Nyní přišli kluci se stejným nápadem, jenže doba není stejná. Trpělivě jsme jedné pomatené ratolesti vysvětlovali, že nežijeme za časů komunismu, ale v době boje proti globálnímu terorismu. Tento urputný nepřítel už nemá nic společného s bývalým nepřátelským kapitalismem. To byly země, kam jsme se mohli podívat, pokud jsme podepsali spolupráci s režimem zdejším. Nový nepřítel je všude a nikde, stejně jako globální odposlech NSA, korporací, internetových providerů, států a všech globálních poťouchlíků dohromady.

Dřív jste nakoupil, vyrobil bouchací kuličky a prodal. Maximálně vás policajt chytil za ucho a rodiče dostali napomenutí za rušení občanského pořádku a vy jste zinkasoval další výprask doma. Jenže dnes je to jiné. Na facebooku si domluvíte prodej kuliček, NSA to odchytne a stejná nemyslící mašina vás zařadí na seznam proto-, pseudo- či kryptoteroristů. Tento seznam automaticky vyprodukuje další seznam zakázaných činností, které nesmíte vykonávat, a pochopitelně i zemí, kam vás nepustí, ani kdybyste se rozkrájeli. A hlavně: vy o tom nikdy nebudete vědět, že jste terorista s bouchacími kuličkami. Boj proti terorismu je tak tajná věc, že o tom oficiálně nesmí nikdo vědět, natož vy, jako pouhý občan a plátce daně na boj proti terorismu. Ani když vás unesou ze země a v rámci mezinárodního výměnného poznávacího programu zvaného "extraordinary renditions" vás mučí v cizím státě, kam byste normálně na tento typ dovolené nejel.

Vyrábět tzv. "domácí výbušniny" (a nikoliv bouchací kuličky jako za komunistů) je opravdu zoufalý počin v době urputného boje s neviditelným nepřítelem, kterého jsme poslali na svět vlastní blbostí, chamtivostí a nedostatkem skutečné demokracie. Pokud čtete náš seriál "fakta o Sýrii" tak víte, že tito teroristé poslaní do Sýrie s tichým či dokonce s výslovným souhlasem západních vlád, se nyní budou vracet z džihadistické dovolené zase domů. Nejen, že umí nakupovat v drogerii, ale v bojích, při teroru, únosech a systematického mučení nevinných civilních obyvatel Sýrie se naučili věci, o kterých ani nemáme zdání, že existují. Například minulý týden tito "bojovníci za svobodu" pálili zaživa hlavy lidí v pecích na pečení chleba. Viz zprávy z předměstí Damašku, kde teroristé spáchali masové vraždy s úchvalou Západu. Pak bouchací kuličky přestávají být legrace.

Občas něco z jiné reality světa probleskne na nezávislých videích a kanálech. Málokdy ovšem padne otázka, kdo tento teror zavinil a proč. Izolované a vystrašené planetární jedno procento superbohatých zrichtovalo planetu tak, že už ani nemají na výrobu onoho hollywoodského Elysia, kde by žili ve vlastní ZOO na oběžné dráze. Takže tyto oběti systému globálního vykořisťování musí žít mezi námi, a zároveň daleko od nás, zapouzdření ve svém vlastním světě. Toto absurdní zázemí jim poskytuje stát, který si přes koupenou politickou reprezentaci plně zmobilizovali pro své potřeby. A k vytvoření ochranného deštníku a faktického brnění je pochopitelně třeba i strašák boje proti terorismu. Kdo pobýval léta na západě, tak ví, že země jako Francie, Německo a Velká Británie žily s terorem celá desetiletí, a přitom jim vadily bouchací kuličky asi stejně jako východním komunistům. Nyní nastala jiná doba, kdy planetě vládne vystrašené jedno procento a zbylých 99 % jsou potenciální nepřátelé systému, který si oligarchové stvořili ke svému obrazu. Pak ovšem boj proti takovému nebezpečnému nepříteli dostává charakter přímo neúprosný. A bouchací kuličky, dříve klukovská legrace, se nyní stávají globálním nebezpečím.