Ve středu 8. ledna prošel naprostou většinou levice i pravice zákon, který navrhla pravicová UMP. Tento zákon má jediný bod a jediný cíl. K zákonu z roku 1981 přidal jedinou větu, že prodávající knihkupec nemůže u knihy a jiného zboží prodávaného na dobírku fakturovat obojí, tj. rabat 5 % a současně dávat zadarmo poštovné. Tento dumping provozuje právě firma Amazon.com na světové úrovni a tím ničí drobné knihkupce. Firma tím sice přijde na globálně o 5,1 miliard dolarů, ale ty si nažene systémem otrocké práce a jinými úsporami. Viz náš článek Investigativní novinářka o novodobém otroctví v Amazon.com.

Malí prodejci se ovšem musí chovat slušně, a navíc proti globálnímu Amazonu musí platit daně ve Francii. A to je také důvod, proč jejich zájmy hájí francouzský parlament. V článku Bezohledné americké firmy mají problémy v západní Evropě jsme zmínili fakt, že americké pracovní podmínky jsou pro německé zaměstnance Amazonu.com naprosto nepřijatelné. Navíc jim zaměstnavatel zakazuje se odborově organizovat, což je v rozporu s německým pracovním právem. Amazon v USA už například odbory ve svých pobočkách kompletně zničil a stejný styl chce zavést i Evropě. Proto má tato firma velký zájem o pobočky v České republice. Zde asi otroctví už nikomu nevadí, ani novému občanskému zákoníku. A ten tak jako tak de facto neplatí, takže je Česko pro firmy jako Amazon hotový ráj na zemi.

Francie má dva důvody, proč Amazonu vzdoruje, na rozdíl od oligarchy koupeného Česka. Za prvé má nejhustější síť knihkupectví a knižních prodejen na světě. Jde o 3.500 podniků, z nichž 600-800 jsou tzv. "nezávislé" a nepatří žádnému obchodnímu řetězci nebo vydavatelství. Jinak řečeno, v této zemi může existovat nezávislá kultura, protože si její artefakty můžete ekonomicky necenzurovaně koupit. Navíc význam malých knihkupectví pro občanské aktivity a pro šíření alternativních myšlenek je naprosto klíčový, což platí i u nás. Velká Británie má s bídou něco kolem 1000 prodejen. Co by udělal vpád amerického Amazonu s nezávislým francouzským knižním trhem, to je každému jasné. Druhý důvod je internetová distribuce, která v letech 2003-2012 stoupla z 3,2 % na 17 %. Globální hráč typu Amazon s výhodami laciné otrocké práce a minimálních daní snadno převálcuje jakoukoliv konkurenci právě v tomto typu obchodu. Proto mu nový zákon zákon nedává žádnou další výhodu navíc, a zakázal mu dělat běžný ekonomický dumping.