Francie tlačí na prosazení bankovní unie ještě před volbami do EU parlamentu. Jenom není ještě jasné, zda se má fond ESM podílet na přímé pomoci bankám, nebo na insolvenční správě. Ministři financí EU zemí se při posledním zasedání nemohli dohodnout, za jakých podmínek má při záchraně marodných bank nastoupit ESM. Zda se mají také podílet věřitelé bank a akcionáři,dříve než nastoupí prostředky evropských daňových poplatníků z ESM.

Němci chtějí rozsáhlý „bail-in“ jako u Kypru, kde bylo zkonfiskováno a přeměněno na akciové podíly 83 % vkladů, dříve než vstoupí do hry peníze fondu ESM. Směrnice EU upravující možnost zkonfiskovat vklady klientů bank v zájmu jejich záchrany, byla sice přijata, ale obsahuje spoustu výjimek. Jednání mezi Komisí EU, ministry financí jednotlivých zemí a Evropským parlamentem je ale velmi obtížné, říká se v dokumentu německého ministerstva financí, citujeme zde německý Handelsblatt.

Francouzi ale tlačí. Nebezpečí, že by Evropský parlament ovládli po volbách euroskeptikové, a tím by se mohlo stát, že by francouzské banky, namočené v lecjakých špinavých obchodech, mohly padnout, tu reálně je. Mimochodem: Nedávno zabodovala výjimečně rakouská televize, když se jí přes odpor Rakouské národní banky a Ministerstva financí podařilo získat seznam věřitelů zestátněné banky Hypo-Alpe-Adria a ukázat ho v pozdním vydání ZIB 2 zpráv divákům. Kdo zde figuroval na předních místech? Francouzské a německé banky!

Francie je na tom hodně špatně, prudce klesá investiční aktivita v zemi. Podívejte se na modrou křivku v grafu.Je jasné, že to nezůstane bez důsledků na zvyšování nezaměstnanosti. Horkou bramboru ohledně řešení Hypo–Alpe-Adria si v Rakousku nyní přehazují politici obdobně jako ti v Bruselu. Řeknou-li, že platit ztráty za chybné investování banky na Balkáně budou daňoví poplatníci, stojí zástupy lidí před ministerstvem a protestují a kolem Hypo banky jezdí řidiči a houkají klaksony na protest. Otočí-li politici s tím, že bude nutný i nějaký ten „bail-in“, jsou na ně vyvíjeny tlaky odjinud. Dostává se jim varování, že Rakousko přijde o rating a pak se jim refinancování státních dluhů pěkně prodraží, což bude stát daňové poplatníky na dluhové službě daleko víc. Je však před evropskými volbami. Strany vládní koalice v Rakousku čeká zřejmě vážný debakl. Opozice: Svobodní, Zelení, Neos a torzo po Stronach teamu jsou jednotní a chtějí, aby někdo nesl odpovědnost. Ve Franciii nacionalisté Marie Le Pen útočí na vítězství a v Rakousku získávají další body Svobodní. Je proto jasné, proč takový spěch se schválením bankovní unie.

Těžko pochopit hlasy z politického spektra v České republice, které se hlásí k přijetí bankovní unie. Jaksi jim nedochází, jaké dopady to bude pro Českou republiku mít. Ať si říkají, co chtějí, zatím je to tak, že ten, kdo opravdu v Evropě rozhoduje, kdo a komu bude zaplaceno, kdo padne a kdo ne, je Evropská centrální banka. Němci již v ECB vliv ztratili, takže ECB je v dobrých rukou hochů od Goldmanů,co spolu mluví.

Zdroj ke článku: DWN.de