Článek z doby, kdy Rusko odmítlo zradit Sýrii za 15 miliard dolarů, ukázal prince Bandara ze Saúdské Arábie v plné síle. Koalice s Katarem fungovala bezchybně, Francie se přidala za peníze, USA z principu a zprávy z bojiště byly pouze průměrně špatné. Nyní přišla studená sprcha. To ukázal masakr cizích žoldnéřů v Otaibah, kde zahynula spousta džihadistů ze Saúdské Arábie. Viz poslední vývoj v článku Fakta o Sýrii XVIII. a mediální manipulace světových médií. Dále běží vyšetřování plynového útoku v Damašku, který těžko mohla spáchat Asadova vojska. Přitom sunnitský ISIL vyhazuje do vzduchu sunnitskou al-Nusru, místo aby tito teroristé bojovali v Sýrii proti Asadovi. Nebo kdyby aspoň vraždili pouze tamější civilní Šíity, Kurdy a Alavity, když už musí za peníze páchat nějaká zvěrstva.

Obrat v saúdsko-arabské politice

Nedávno zasedala tzv. Rada pro spolupráci arabských států v Zálivu (anglická zkratka GCC). Členy rady jsou hlavní státy podporující terorismus v Sýrii: Kuvajt, Saúdská Arábie, Katar, Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Omán. Pořád píšeme, že kdo s terorem zachází, ten s ním také schází, což platí především pro Saúdskou Arábii. Její vztah s Bahrajnem jsme několikrát komentovali. V této zemi udělali Saúdové vojenský a politický puč, který světová média v tichosti zamlčela. Je totiž v zájmu USA, aby Saúdové kontrolovali Hormuzský průliv, kterým odchází většina světové ropy a na jehož druhé straně leží Írán. V Bahrajnu běží trvalá represe demokratické opozice, což ukázal poslední článek na toto téma V Bahrajnu proběhl soud nad demokratickou opozicí. USA a EU mlčí jako obvykle, vždyť nyní je zaměstnává "boj za svobodu" na Ukrajině.

Zato vývoj v Kataru se stává opravdovou detektivkou. Proslýchá se, že Saúdská Arábie v zemi tohoto "spojence" financovala teror, který v hlavním městě Doha zabil nejméně 50 lidí při pumovém útoku. A dosti podobné otázky zvedl i nedávný bombový útok v Bahrajnu. Katar začal sledovat cizí teroristické skupiny na svém území. Asi věděli z vlastní bohaté zkušenosti, po kom mají jít. Odpověď byla překvapivá. Saúdská Arábie. Spojené Arabské Emiráty a Bahrajn stáhly své velvyslance z Doha. Roztržka mezi zeměmi podporujícími terorismus v Sýrii se tedy stala oficiální věcí, aniž by o tom světová média informovala. Běží ta Ukrajina, že ano.

Saúdové vyzvali vlastní džihádisty k odchodu ze Sýrie

Jenže Katar toho ví o špinavém zákulisí války v Sýrii příliš mnoho. A stal se málem nepřítelem. Saúdská Arábie musela jednat dřív, než bude nenapravitelně pozdě. V překvapivém obratu na posledním zasedání GCC Saúdové prohlásili, že dávají na teroristickou listinu tyto organizace: Muslimské bratrstvo (z těch mají strach doopravdy, je to politická organizace), ISIS bojující v Sýrii (ten financovali do poslední chvíle a pravděpodobně v tom pokračují i nyní, mají tam vlastní lidi) a al-Nusru, což byla odbočka al-Kájdy, dříve složené z 80 % ze saúdských příslušníků. Hlavním mecenášem Al-Kájdy je pochopitelně silný saúdsko-arabský klan bin Ládinů, z něhož pocházel i Usáma bin Ládin.

Občané Saúdské Arábie dostali výzvu, že mají skončit hrdinské činy v Sýrii nejpozději do 15 dnů a mají se vrátit domů. Jinak jim hrozí vězení za terorismus. O tomto typu hotelového ubytování jsme psali v článku Saúdská Arábie otevřela relaxační centrum pro vězně al-Kájdy.