O tom, že centrální banky nehájí zájmy občanů a ekonomik svých zemí, jsme popsali již mnoho řádků. Jen málo informací se k nám dostává z médií o tom, co se děje v Polsku. Kromě toho, že je nám Polsko představováno jako věrný spojenec v USA, který je připraven vyhlásit válku ruskému medvědovi, když to neudělají USA, však existuje i jiné Polsko. Záběry ze včerejší demonstrace ve Varšavě jsou zde .

Mnohem lákavějším soustem pro média je však skandál, týkající se guvernéra polské centrální banky, který si vynutil vyhození ministra financí z polské vlády podle hesla: „Vládo, chceš dodatečné peníze? Tak se zbav ministra financí!“. Podle uveřejněné mediální informace měl nabídnout guvernér centrální banky Marek Belka ministru vnitra Bartoloměji Sinkiewiczovi pomoc na oživení ekonomiky a požadoval za to odstoupení ministra financí. Krátce na to opravdu se dnes už bývalý ministr financí Jacek Rostowski vzdal svého postu. Došlo k obměně ministrů a premiér Donald Tusk odůvodnil změny v kabinetu potřebou „nových impulsů“. Jak krásné a ušlechtilé.

Průběh jednání skandálu v jedné varšavské restauraci, které proběhlo v červenci loňského roku, byl uveřejněn na internetu zde . Uveřejněné nahrávky otřásají politickou scénou. Úroveň politiků mužského pohlaví se dá přirovnat hravě k Topolánkově toskánské aféře. Zdi oblíbeného VIP salónku restaurace Sova a přátelé se musely červenat studem, když se při bohaté žranici a za mohutného zalévání hrdel vodkou politici radili s poradcem guvernéra banky o možnostech, jak podpořit vládu Donalda Tuska a udržet státní dluh na uzdě šikovnými manévry, aby konzervativní opozice v příštích volbách utřela nos. Centrální banka by mohla oklikou financovat nárůst polského státního dluhu. Družný hovor byl natočen i se všemi sprostými nadávkami a odkazy na pohlavní orgány debatérů, jak komentuje s chutí bulvární Die Welt .

Zajímavé je, že nahrány byly až nyní, až po evropských volbách. Kdo všechno za touto pastí mohl stát? Donald Tusk odstoupit nechce, jak požaduje opoziční šéf Jaroslaw Kaczynski , předseda strany Právo a spravedlnost. Tusk je podezříván nejen opozicí, ale i pravicovými extremisty z účasti na komplotu proti Lechu Kaczynskému, který zahynul s celým 95členným doprovodem před 4 lety u Smolenska. A Tuskovi vyhrožují pomstou, která je adresována zejména jeho dceři, krásce, která propaguje luxusní drahou módu na svém úspěšném blogu, a pak dostává darem botičky za 400 eur zdarma.

A na to jsou Poláci velmi alergičtí, protože mají minimální měsíční mzdu uzákoněnu ve výši 400 eur a Lech Kaczynski se pro ně stal mučedníkem. Skandál podobného typu se bez reakcí na finančních trzích neobejde. Tak okamžitě spadl v pondělí kurz zlotého, investoři se raději části investovaných peněz zbavili. Podle polské justice o žádný trestný čin nejde. Jistěže, šlo pouze o oběd, jehož znění pravděpodobně odposlouchávaly nějaké zpravodajské služby, nejspíše ruské. Důvod by měly, viz článek Polská vláda podrazila Ukrajinu jako Stalin Polsko . Kdy si konečně politikové zvyknou, že jsou odposloucháváni stejně jako my, obyčejní kmáni...