Andrej Babiš evidentně chybil, když nominoval na lídra hnutí Ano v Praze bývalého primátora Jana Kasla. Zřejmě neměl ujasněno, co vlastně chce. Nebo mu potencionální úspěch kandidátky vedené charismatickým architektem zatemnil úsudek. Jistě, s Janem Kaslem by sice hnutí ANO možná v Praze zvítězilo, ale Andrej Babiš by prakticky nezískal na dění v hlavním městě vliv o nic větší, než má dnes. Politická strana je přece jen něco trochu jiného než firma. Nepohodlného politika nelze jen tak poslat na osobní oddělení pro výpověď.

Naštěstí má Babiš ve svém týmu lidi, kteří nejsou včerejší a dokáží nebezpečí rozpoznat dříve, než je podepsána smlouva na dobu určitou, v trvání do dalších voleb, tj. na další čtyři roky. Jak byly tedy rozdány karty? Proč nakonec z dohody sešlo? Protože cíle hlavních aktérů byly zcela nekompatibilní a nepodařilo se je zcela zakrýt. Kaslovi šlo o to vyhrát volby, obsadit funkci primátora a šéfovat Praze s týmem svých přátel a v koalici s některou z dalších stran. Zdá se to zcela v pořádku a ve shodě se zájmem hnutí ANO. Jenže politika je trochu o něčem jiném. To neomylně rozpoznala zkušená agenturní činovnice Kleslová, Babišova dlouholetá spolupracovnice, o které jsme psali v článku Babiš a madam kmotrová z komunistické rozvědky.

Cílem Babišových věrných bylo za pomoci maskota, kterým měl být Jan Kasl, vyhrát volby a ovládnout pražskou radnici. To znamená, že kardinální otázkou byl poměr Kaslových a Babišových lidí na kandidátce, který vyjednávala Kleslová, bývalá agenturní pracovnice StB. Tuto otázku Jan Kasl podcenil, protože se spoléhal na podobný spor Teličky, za kterého se Babiš postavil. Jenže Brusel je od politického dění v České republice přece jen o trochu dál než Praha. Navíc Telička a spol. plní pro hnutí ANO spíše úlohu reprezentativní, aby měla média o čem psát v době trvalého sucha a letních veder.

Babišovcům přišlo líto jen tak „pustit Prahu“ nějaké jiné skupině vedené Kaslem, byť v domácím dresu babišovců. A zájmy kaslovců se nakonec mohou ukázat zcela protichůdné s jejich hnutím. Jan Kasl se kdysi postavil Klausově kmotrovské ODS naprosto osamocen. I není důvod si myslet, že by se zítra nepostavil babišovskému „Ano“, navíc podepřený svými lidmi. Z trochou nadsázky můžeme spekulovat, že by Babišův lídr Kasl možná vyhrál volby a stal se primátorem. Ale skutečným vládcem Prahy a pražského sdružení ANO by se stali úhlavní nepřátelé Babiše, parta Miroslava Kalouska s knížetem. Devizou Kasla jsou totiž schopnosti a charizma, nikoliv loajalita. To již několikrát ukázal nejen slovem, ale hlavně i příkladem. Navíc se můžeme jen dohadovat, zda srdce Babiše přece jen netluče spíše pro „Východ“, zatímco to Kaslovo spíše pro „Západ“. To by v budoucnosti mohlo přispět k nejednomu neřešitelnému sporu. V souboji o budoucí moc v Praze tak stále není rozhodnuto.

Související články
Volby byly celostátním referendem o stavu ekonomiky
Proč Babišova média trvale dehonestují prezidenta Zemana
Jak funguje Česko II. aneb Strašáci a strašidla
Babišova konkurenční média kradla. Jaká náhoda!
Černá díra v programech českých politických stran
O lidech politiky a svobodných volbách v naší demokracii