Spojené státy vynikají dojemnou starostí zejména o dodržování lidských práv v Rusku a v jiných zemích, s nimiž má tak říkajíc problémy. Uvidíme, jestli vydají do Gruzie bývalého prezidenta Saakašviliho, na něhož je v Gruzii vydán zatykač pro zneužití pravomoci a zpronevěry majetku. Mezinárodní tribunál by ho ještě mohl stíhat za rozpoutání války proti Rusku a za systematické vraždění civilního obyvatelstva, ale tyto detaily z jeho pestrého životopisu zatím nechme stranou. Není ani prvním ani posledním diktátorem, který našel útočiště v USA. Jde o koncentrák na Guantánamu, opět a znova.

Nezávislé americké občanské weby jsou znechuceny dokonce dvakrát. Jednak tím, že Obama koncentrák nezrušil, i když to má na papírku jako volební slib pro své prezidentování. A za druhé, ostraha a další služby v tomto koncentráku byla svěřena privátní britské firmě G4S. Tato žoldnéřská "private security company" bude provozovat mimo jiné i bazény pro bachaře a jejich rodiny, včetně hlídání oněch 149 nezákonně držených vězňů. Ti jsou zde drženi bez soudu a mají v koncentráku asi zůstat po zbytek svého života.

Britská parta profesionálních bachařů a žoldnéřů už má něco za sebou. V Británii, USA a dnes i globálně se stala terčem bojkotu za mučení Palestinců během okupace, protože Izraelci si je najali na špinavou práci. Parta, které nesmrdí peníze, podepsala s izraelskou vládou v roce 2007 kontrakt na ostrahu 5 věznic, kde jsou bez řádného soudu zadržováni Palestinci, včetně dětí. Společnosti bylo zcela oficiálně dokázáno použití mučení a jiného násilí na vězních v těchto věznicích, ale i jinde. Další případy mučení byly hlášeny z Angoly, kde tato bohulibá společnost po svém hlídá dodržování lidských práv právě ve věznicích.

Je to tristní story, a to i pro spojence USA při mučení, jakými bylo Česko a zejména Polsko. Článek Polsko zažije 3. prosince den mezinárodní ostudy se už naplnil, protože minulý měsíc byl nad Polskem vynesen definitivní rozsudek "vinen" na nejvyšší EU-úrovni, tj. rozsudkem European Court of Human Rights. Česko se nedalo zahanbit, byť na mučírny CIA v Polsku nemělo, i když možná chtělo. Ale když velký bratr zatroubí na pochod, je nutno zajišťovat alespoň zásobování mučíren. Na tyto drobné úkoly je český vládní čimelík dobrý. Viz článek ohledně české účasti na tzv. "rendition flights", kde byli převáženi vězni na mučení (Seznam tajných letů CIA přes Prahu? Jedním klikem!).

Bývalý australský premiér Malcolm Fraser lapidárně shrnul důvody, proč USA kašlou na mínění zbytku světa. Jako právě v případě jediného, zcela oficiálního koncentráku světa. Ty ostatní jsou pochopitelně tajné, jako ty v severní Koreji nebo v Číně (Poselství politických vězňů z čínského pracovního tábora nalezeno v americkém zboží. A když se tábory oficiálně zruší, neznamená to, že zmizí ze světa (Čína zrušila pracovní tábory. Co to znamená?). A koho zajímá tzv. "americký gulag" privátních věznic, nechť si přečte článek Komu a jak sype americký gulag.


Mínění o vlastní výjimečnosti a nadřazenosti v oblasti demokracie a lidských práv je prý Američanům dáno přímo v genech. Jsou to zkrátka mutanti...

Zdroj článku ke Guantanámu zde.