Kdo zná situaci v německých médiích, ten se musí smát, až se za břicho popadá. Časopis Spiegel, hlavní trouba německých korporátek, musel pod tlakem devastujících kritik a po ekonomickém propadu otočit kormidlo. Tedy ne zrovna otočit, jsme v korporátním kapitalismu. Ale alespoň musel napsat kousek pravdy o Ukrajině.

Udělal to tak, aby se o tom mluvilo. To jest veřejně přístupným článkem přeloženým i do angličtiny a publikovaným v internetovém vydání. Viz monstrózní dílo Summit of Failure: How the EU Lost Russia over Ukraine, pod nímž je podepsaná celá redakce. Začněme něčím jiným, a to palbou na Spiegel v posledních měsících za jeho tendenční psaní o Ukrajině, které dosáhlo groteskních rozměrů. Spiegel a další média v americkém žoldu prostě jen papouškovaly každý kec, který zveřejnili Porošenkovi pučisté na Ukrajině. Podívejte se na toto satirické video německé TV, kde kralují nesmyslné výkřiky z obálek Spieglu. Viz satirický pořad Die Anstalt s názvem "Informační válka o Ukrajině".


Spiegel byl veřejně zesměšněn. A k tomu je třeba připočíst přiznání německého novináře jménem Udo Ulfkotte, viz vyhledávání v našich krátkých zprávách jednou větou. Ten na konkrétních příkladech z vlastní dvacetileté praxe vysvětlil, jak CIA a další agentury přímo úkolovaly německé novináře a jak je také platily.

Takže Spiegel musel přejít do ofenzívy, aby nepřišel na buben. Nejsme v Česku, kde si oligarchové drží tisk jako hlásnou troubu svých partají a kde je lidem už úplně jedno, co vlastně čtou. Německo se vzdělalo v demokracii a má po hitlerovské propagandě historickou zkušenost s masovými manipulacemi státní moci. Proto nezapomnělo na nebezpečí mediální manipulace tak rychle, jako česká otupělá veřejnost zapomněla na komunismus. Takže Spiegelu dramaticky klesl náklad a začaly se o něj zajímat hlavní státní organizace hlídající objektivitu v médiích. To už bylo vážné. Za chvíli by mohly přijít vysoké pokuty a nakonec i riziko, že tento manipulativní týdeník pracující v žoldu korporátek vedených USA nakonec přijde o licenci.

Když prostitutce jde o licenci nebo o kriminál, tak prostě práskne svého pasáka. Klasický obrat presstitutek zahnaných do úzkých se ukázal v plné nahotě. Der Spiegel práskl Merkelovou, jejíž politiku oddaně hájil celou dobu.

A nyní k věci. Rozsahem dlouhý článek přes 7,000 slov napsal šestičlenný tým pod vedením Christiana Hoffmanna, který patří ke specialistům na Rusko. Co je klíčové: Článek podává detailní sled událostí a svodky z uzavřených jednání vedených EU a speciálně Německem ohledně krize v okamžiku odstoupení Janukoviče.

Merkelovou shodil tím, že na ni podává celou sérii obvinění: Nepochopila pozici Janukoviče, nepochopila význam Ukrajiny pro Rusko a hlavně - celá smlouva s EU s Ukrajinou mohla být v suchu, pokud by Merkelová pouze nenaslouchala Kyjevu, ale diplomaticky jednala s Ruskem. To se nestalo, viz naše články o roli Vitalije Klička a jeho německých zájmech (viz Ludwig Erhard v Kyjevě).

Závěry článku jsou jasné. Každý dnes ví, že pokus připoutat Ukrajinu k EU nevyšel a tento stát se fakticky rozpadl. Navíc by tak radikální posun NATO směrem k ruským hranicím a pokus o přepsání hranic po II. světové válce přivedl Evropu k hrozbě války, tedy nejen k probíhající občanské válce na Ukrajině. EU prozatím ztratilo Rusko a po 70 letech je Evropa stejně rozdělena jako po válce. A za to nemůže Putin, ale Merkelová. To dodáváme my. Spiegel je jako obvykle opatrnější. Ale kormidlo již otočil a naše korporátky poplatné Spojeným státům by se konečně měly chytnout za nos.