Západ už je jednoznačně vyplašený pádem dolaru a mocenským spojením zemí BRICS, především Ruska, Číny a Indie. Poslední zpráva o tanečcích kolem zlata zní následovně. Rakouský nejvyšší kontrolní úřad přišel v těchto dnech s požadavkem na převezení rakouského měnového zlata z Londýna do Vídně. Jak uvádí úřad ve své zprávě, rakouské zlato není uloženo v zahraničí dost „bezpečně“. Rakousko má dle oficiálních statistik 280 tun zlata, což má tvořit 55% jeho devizových rezerv.

V Rakousku to v současné době začíná velmi vřít. Média věnují velkou pozornost skandálu s únikem jedovatých látek v Korutanech do ovzduší a půdy, který zasáhl i potravinový řetězec a pochopitelně poškodil významně i rakouské zemědělce a potravinářské podniky.

Rakousko jako Česko: privatizovat zisky bank, socializovat ztráty

Tím méně vysílacího času pak zbývá, aby se propírala zpráva nezávislé expertní komise vedené opravdu nezávislou a charakterově silnou soudkyní Irmgard Grissovou, bývalou předsedkyní Rakouského nejvyššího soudu. Tato komise dostala za úkol vyšetřit okolnosti kolem zestátnění zkrachovalé velkobanky Hypo-Alpe-Adria a postup politiků. Ti umožnili přenesení ztrát na daňové poplatníky, přesně jako v Česku. A jde o nemalou částku: 17 až 20 miliard eur. A to za situace, kdy jsou vyhlášeny ekonomické sankce proti Rusku, což pomáhá zvedat radikálně nezaměstnanost. Navíc školství a armádě chybí prostředky na nejzákladnější platby jako je nájemné a nafta. Celá zpráva, která ukazuje na diletantismus a neodpovědnost politiků, poněvadž se situace dala zavčas řešit, aniž by se Rakousko muselo kvůli této bance opět zadlužovat. Zpráva je veřejně přístupná na internetu zde. Teď jenom jak a koho potrestat.

Veřejnost chce vidět padat hlavy. Ukazuje se na politiky, a oprávněně. Ale hlavní aktér, který to má v popisu práce, kontrolovat obchodní banky, tedy Rakouská národní banka, se snaží z blamáže vykroutit. Na požadavek převezení zlata do Rakouska však guvernér Nowotny reaguje tím, že tato otázka je plně v kompetenci rozhodnutí rakouské centrální banky. Planetární hrnce zlata jsou sice v pohybu, ale zřejmě je možnost repatriovat zlato do země, jelikož přituhuje, vyhrazena pouze některým. Však si také paní Angela, šéfka sousední země, nahlas postěžovala: „Všichni chtějí zlato domů. Blíží se špatné časy“. Česko je na tom opět nejlépe ze všech, protože se za Tošovského zlata zbavilo, a to za nejnižší možné ceny.

Holanďané, ty lišky všemi mastmi mazané

Jak to vypadá, jenom některá přání budou pod stromečkem splněna. Neuvěřitelné, jak potichu a rychle (!) se Holanďanům podařilo dostat 122,5 tun holandského zlata v listopadu domů. Celkem 51 % zlata bylo uloženo v USA, 20 % v Kanadě a 18 % ve Velké Británii.

Žádné uveřejňování požadavků na repatriaci zlata v médiích dopředu. Když jde o holandské národní zájmy, jsou Holanďané vždy v první linii. Vzpomeňme na jejich roli ve válce v Jugoslávii, pak Haag, záhadná smrt Miloševiče. Nyní opět figurují v evidentně neférovém a neobjektivním vyšetřování sestřelení letadla MH17 na východní Ukrajině. A Obama si dělá starosti, že Holandsko není zrovna žhavé připojit se k válečnému běsnění proti Rusku. Jenže rodiny zavražděných lidí z letadla MH 17 a Malajsijci si najali nejlepší právníky, aby zločin byl potrestán a pravda odhalena. Holandské zlato je doma a náhle začíná odvážení zbytků trosek letadla, a to stejně rychle, jako se likvidovaly zbytky zřícených věží newyorského obchodního centra WTC v září 2001. A Malajsijci ať si pak hledají stopy.

Opatření burzy se zlatem

Proč burza s cennými kovy v Chicagu CME vydala 12. prosince 2014 záhadné regulační opatření ke svázání ceny zlata? CME Group a tzv. Chicago Mercantile Exchange and Chicago Board of Trade vydaly regulační směrnici číslo 589, jejímž účelem je zabránit skokovému nárůstu ceny zlata v období mezi 21. prosincem 2014 a 6. lednem 2015. Toto regulační opatření má zajistit, aby se volatilita ceny zlata v tomto období pohybovala v pásmu do 400 dolarů. Proč právě v tomto období, a proč se nenechá působit ona „svobodná ruka trhu“?

Říká se tomu v expertních kruzích „Special Price Fluctuations Limits“ a týká se uzavírání derivátových obchodů, tedy futures a opcí, které mají zajistit investorům optimální cenu v budoucnosti. Pro odborníky je velmi zajímavá tato tabulka, která zachycuje termíny ukončení obchodování s futures na zlato právě uprostřed období, ve kterém burza „sešněrovává“ cenu zlata, tedy 29. prosinec 2014. Pak začíná nové kolo uzavírání obchodů. A do toho: všichni najednou chtějí zlato domů. Co ví asi Nejvyšší rakouský kontrolní úřad, že se najednou tak angažuje v otázce zlata? A na co se máme připravit?

Zdroj článku zde.