Ještě před několika dny plnily titulky novin hysterické výkřiky o definitivním pádu rublu jako „Rubl padá ke dnu“, „ Rusko na cestě k státnímu bankrotu,“ „Ruské ekonomice hrozí kolaps“. Dne 16. prosince se vrhli spekulanti na rubl, díky levným úvěrům nakoupili rubly. Pak se jich začali zběsile zbavovat, aby srazili kurz rublu proti dolaru a večer zase rubly levně nakoupili. Prostě divočina jako za zlatých časů Sorose při jeho útoku na libru a italskou liru před dvaceti lety. Někteří, kteří měli ve správný moment správné informace, hodně vydělali. Stádo, které sázelo na dlouhodobý pád kurzu rublu, však zaplakalo. Derivátové obchody financují banky. Jestliže prodělají, tak je tu přece daňový poplatník, dnes americký, evropský nebo japonský, který je má zachraňovat. Viz naše heslo "bankovní socialismus".

Rusové chtějí žít bez globálního Minotaura

Rusové by museli být padlí na hlavu, aby se řádně nepřipravili. Hrají si s ohněm a chystají vytvoření nového světového finančního systému. Tím se chtějí definitivně odpoutat od globálního Minotaura, což je hezký termín jednoho nezávislého řeckého ekonoma jménem Yanis Varoufakis. Koneckonců trénink na podobné útoky prodělala již řada zemí v minulosti. Politicky motivované útoky na země Latinské Ameriky by měly být součástí učebnic dějin peněz a finančnictví. Celkem 11% propad kurzu rublu dne 16. prosince neměl s hospodářstvím absolutně co do činění, a už vůbec ne se státním dluhem Ruské federace. Odražení útoku na rubl díky osvícené koordinaci vlády a ruské centrální banky se povedlo.

Rusové moc dobře vědí, že vyvázání centrální banky z rottschildovského vazalství není možné unáhleně, bez legislativní, ale zejména bez logistické přípravy. Musí připravit nový SWIFT, tedy zúčtovací finanční systém, který dovolí obejít ten planetárně platný SWIFT a zaručí základní fungování směnných operací v ekonomice. Příprava zúčtovacího systému ve spolupráci s Čínou a ostatními zeměmi BRICS potřebovala čas. A hlavně museli být pracovníci Ruské centrální banky ochotni spolupracovat s vládou, což se stalo.

Ruský měnový koncert

Elvira Naibullina je první ženou, která vede centrální banku od června 2013 a vůbec první ženou ve vedení centrální banky zemí G8. Předtím radila od roku 2007 Putinovi, jak postavit zemi postupně ekonomicky na nohy a vedla ruské ministerstvo pro hospodářský rozvoj až do roku 2012. Intervence Ruské centrální banky byla úspěšná. V minulém týdnu nasadila centrální banka v Moskvě na podporu rublu 15,7 miliardy dolarů. Aby udržela kurz a vyhnula se turbulencím, provedla intervence v celkové výši 80 miliard dolarů. O pozdvižení ve Švýcarsku jen pro srovnání. Švýcaři vynaložili pouze na záchranu jedné jediné banky 70 miliard dolarů a nafukují svoji bilanci a znehodnocují frank, aby podrželi euro a svůj export.

A státní bankrot? Nové údaje hovoří o 16% státním dluhu Ruska k HDP. Viz náš článek Ruský státní dluh: mýty a realita, který popisuje stav z května 2014. Výkon ekonomiky v poměru k HDP je 1:8, ale poměr dluhu na hlavu je 1:29. Takže rating by se měl snížit spíše někomu jinému. Ale žijeme v období korporátního fašismu, kdy na podobné ekonomické úvahy není místo. Je jen škoda, že si S&P nedal vedle sebe tyto dvě tabulky.
Takže se ptejme: Co je to proti 18 bilionům dolarů „oficiálních státních dluhů“ a 240 bilionů dolarů neprofinancovaných amerických závazků? Viz oba grafy zadlužení USA i Ruska z května 2014, které máte v uvedeném článku. A navíc platí, že hospodářský výkon celé planety je odhadován na 60 bilionů dolarů. A co je to proti 210% zadlužení Japonska a 90% zadlužení Německa! Samozřejmě o tom média nebudou hlásat, běží studená válka. Ale my o tom psát musíme, všichni lhát nemohou, jsme přece lidi. Měnová krize rublu je u konce, vážení. Spekulanti se museli stáhnout. Kurz rublu se opět stabilizoval, viz graf zde, dle www.divoch.net:Položit Rusko touto cestou, pokud bude mít za zády Čínu, je naivita nejvyššího stupně. Čína může položit dolar téměř okamžitě, i když se přitom poškodí částečně také sama. Zatím provádí velmi obezřetnou politiku a rozpouští devizové dolarové rezervy tak, aby ztráty minimalizovala.

Samozřejmě manipulace s cenou ropy ruskou státní pokladnu oslabí, ale ne na dlouho. Jestlipak nám už pan Babiš spočítal, jaké ztráty utrpí česká státní pokladna díky propadu výběru daně z DPH u benzínových čerpadel? A není guvernér České národní banky nešťastný, že mu manipulace s cenou ropy a plynu nejde do karet a ovlivní jím stanovenou výši inflace směrem dolů? Protože inflace 2 % je podle něj snad přírodním zákonem? Anebo nám ČNB zase upraví kurz koruny k euru, aby se inflace přece jen zvýšila?

Ratingová agentura Standard and Poor´s shazuje rating Ruska jako země, blížící se bankrotu a přitom ponechává nejvyšší hodnocení zemím jako USA, Velká Británie, Německo a Japonsko. Ekonomická fakta hovoří zcela jinak. Přejme si, aby spojení medvěda a draka umožnilo nastolit v mezinárodních vztazích rovnováhu a zabránit šílencům rozpoutat válku, o které Einstein řekl: "Nevím, jakými zbraněmi bude vedena Třetí světová válka, ale vím, že ta čtvrtá bude vedena kyji a kameny."

A já se ptám, kdy konečně nastoupí i v Česku nějaká Nabiullina místo našich „expertů“ z ČNB. Ale toho se asi dočkáme až po celkovém krachu. Zato Rusko svou paní Bankéřku již má.