Smrt velitele jménem Alexandr Bednov alias San Sanyč alias Batman vyvolala velké rozpaky. Možná šlo o faktickou popravu nařízenou voleným orgány LNR, především jeho šéfem Igorem Plotnickým. Jde o důležitou věc, kterou ovšem nejsme schopni kvalifikovaně posoudit z reakcí, které máme k dispozici. Navíc k této věci prozatím mlčí z našeho hlediska klíčoví velitelé s velkou autoritou jako Givi, Motorola a především Alexander Mozgovoj, který za velitele vede neoficiální jednání s vojenskými jednotkami Ukrajinců. Vzhledem k těmto nejasnostem uvádíme pouze dostupná fakta. Klíčové články s komentáři, včetně videí najdete zde.

Nikolaj Viktorovič Starikov je ruský veřejný a politický činitel, spisovatel, bloger, publicista, viz jeho zajímavý komentář k situaci na Ukrajině s českými titulky.


Ke smrti Batmana jsou důležité tyto stránky s reakcemi a videi.

http://www.liveleak.com/view?i=8f0_1420375015
http://www.liveleak.com/view?i=5b3_1420328271
http://www.liveleak.com/view?i=5d7_1420350455
http://www.liveleak.com/view?i=c5f_1420339614
Z českých zdrojů hlavně toto, viz Vlkovo bloguje.
Video z pohřbu Bednova najdete zde:
http://colonelcassad.livejournal.com/1975748.html

Státní zastupitelství LNR vydalo tiskovou zprávu, ve které bylo uvedeno, že Bednov se údajně bránil zatčení, a tak byl zabit. V mnohých však vyvolalo zdůvodnění prokuratury pochybnosti, protože fotografie z místa vraždy verzi o odporu vyvracejí. Soudě podle těl spálených v kabině, bylo přepadení náhlé a jakýkoli odpor odsouzených byl nemožný. Batman a jeho okruh patřil ke kritikům Plotnického, zejména jeho problematického stylu vládnutí, viz článek na OutsiderMedia (Igor Plotnickij: Analytická zpráva). Obecně se Batmanovi vytýkaly tyto věci:

  • mučení vězňů, což se ovšem děje na obou stranách pro zpravodajské účely;
  • zneužití humanitární pomoci, platí totéž; všichni velitelé si berou, co je třeba pro své jednotky nebo to dostanou přímo;
  • neochota podřídit své jednotky společnému velení bojových operací.

Podívejte se také na toto video od 1:57 a na rozhovor s ním pro novoruská média zde. Batman tvrdí, že za celou dobu bojových událostí u něj zahynuli 4 lidé a měl celkem 20 raněných. Má široce založenou rozvědnou činnost a tvrdí, že vojenského hlediska jde na Donbasu o plnohodnotnou válku, ne o občanskou válku. Při občanské válce se lidé střílejí puškami. Zde válčí regulérní armáda státu proti vlastním občanům pomocí letectva a dělostřelectva, cíleně likviduje celé obce ve válečné zóně, provádí lokální vraždy civilistů a genocidu. Z morálního hlediska jde o občanskou válku, válku bratra proti bratrovi.


Na tomto videu Batman upozorňuje na porušování podmínek příměří a říká, že jeho jednotky na sebe vzaly "policejní" pravomoci a úspěšně bojují proti zločinu a alkoholismu. Minské příměří byla podle něj zrada, viz toto video.

Známý bloger Saker odpovědně komentující ukrajinské události považuje vraždu Batmana za velmi vážnou věc a pro jistotu několik dní počkal se svým hodnocením, dokud si nezjistil fakta. Jeho anglický komentář najdete zde. Shrňme jeho závěry, protože je považujeme za důležité. Útok na Batmanův konvoj považuje za vraždu na úrovni atentátu a bohužel možných pachatelů může být až příliš mnoho:

  • Plotnickij jako šéf Luhanské národní republiky;
  • za všechno na Ukrajině může Putin...;
  • novoruská drogová mafie a kriminální podsvětí;
  • ukrajinská junta z Kyjeva a obecně všechny složky, které chtějí vytvořit incident pod falešnou vlajkou a připsat jej opolčencům;
  • speciální jednotky NATO a USA. Navíc Vladimír Gromov, velitel kontrašpionáře v Luhansku tvrdí, že on sám už byl terčem útoku právě těchto složek.

Obecné mínění praví, že vraždu nařídil Plotnický, který se začal obávat růstu Batmanova vlivu a vojenské moci. Klíčová zkouška demokracie v Luhansku bude v tom, zda vůbec úřady provedou nestranné vyšetření celé vraždy. Pokud ne, tak mají na krku případ teroru srovnatelného s kyjevskými jednotkami ATO, které ovšem tyto věci páchají zcela systematicky, a dokonce i na bezbranných civilistech.

Velitel Givi, jeden z nejslušnějších velitelů fronty, nabídl bojovníkům od Batmana, že je vezme k sobě do brigády. Tím by je uchránil od dalších represí a násilných pokusů o jejich odzbrojení, případně zabití. Autorita Plotnického po tomto činu šla rapidně dolů u všech polních velitelů, přičemž už předtím byla velmi nízká z mnoha velmi věcných důvodů. Z reakcí velitelů se podívejte na reakci velmi vlivného velitele kozáckých jednotek Demova (zde) a hlavně reakci proruského Strelkova, viz tento článek česky. Stelkov tvrdí, že žádnými motivy nelze zdůvodnit vraždu. Dokonce ani kdyby Batman a šest jeho vojáků byli démony v lidském těle, nelze je zničit tak, jak bylo učiněno – není tu sebemenšího náznaku zákonnosti (dokonce ani výjimečné), ani elementární lidské morálky. Pokud si Batman zasluhoval zatčení, či dokonce trest, bylo třeba to udělat ne cestou gangsterského přepadení, i kdyby to organizátoři tohoto přepadení nazvali "speciální operací".