Asociační dohoda s Ukrajinou dostala speciální položku, kterou je možno povolit pěstování GMO plodin v této zemi. Monsanto a fašismus vytvářejí stejně pevné spojenectví jako US-korporace a Hitler za Druhé světové války, kdy firmy jako IBM pomáhaly organizovat holocaust. Začátkem 20. století se nespojovali jen proletáři. A navíc se jim to moc nepovedlo, na rozdíl od dnešních korporací.



Ale pojďme k věci. O Monsantu a GMO a píšeme často, viz celé tematické číslo GMO, danajský dar (2013-07). K tomu si přibalte číslo Cesty do korporátního otroctví (2014-9) o TTIP smlouvě, ať se nenudíte a jste připraveni na to, co přijde. Hlavní pomahači korporátek, Světová banka a MMF, už rozjeli v závěsu USA "demokratizaci Ukrajiny". Jak může pro Evropu dopadnout, to ukazuje obrázek z anotace. Firmy jako Monsanto, Dow, Bayer následovaly postup amerických vojenských poradců a etablovaly své kanceláře na Ukrajině. Kolonie jako kolonie, o tzv. "land-grab", neboli záboru půdy jsme už psali v souvislosti v prodanou půdou v Africe (Vlastnění půdy, nová forma neokolonialismu). A také jsme přitom analyzovali negativní podíl Světové banky vedené USA. Ta ovšem planetu pustoší zcela globálně, viz (Světová banka se systematicky a vědomě podílí na ničení planety). Ukrajina proto představuje pro tyto korporátní subjekty jen další velký byznys v řadě.

Začneme tzv. "ekonomickou pomocí" MMF z našich kapes, která obnáší 17 miliard dolarů a je přímou investicí do korporátní kolonizace Ukrajiny. Ta má dopadnout jako Řecko a jeho dluhový scénář. Jenže na rozdíl od dnešního demokratického Řecka řízeného vítěznou Syrizou, vláda janičářů už sama vládnout nemůže. To by rozkradla a zničila sama sebe, jako na východní frontě (Ukrajinská vláda je tak zkorumpovaná, že v ní nemohou být Ukrajinci). Je třeba neodkladně privatizovat zemi, dokud junta v Kyjevě ještě vládne, a dokud je schopna jménem státu rabovat a prodávat přírodní zdroje. Vláda složená z cizinců a tzv. "poradců" rekrutovaných ze stíhaných zločinců (bývalý gruzínský prezident Saakašvili), nebo z neoliberálních padlých hvězd (bývalý slovenský ministr financí Ivan Mikloš), je pro vykradení Ukrajiny ideálním nástrojem.

Exploatace nejrozsáhlejší a nejbohatší černozemě na světě je nyní na pořadu dne. Vraťme se k tomu podstatnému, co zdůrazňují ekologické organizace. Ukrajina podle vlastního zákona nedovoluje na svém území velkoplošné a komerční pěstování GMO plodin. Ale to se právně změnilo přístupovou smlouvou. Viz čl. 404 asociační dohody s EU, kterou skrze aktivitu USA a EU svržený prezident Janukovič odmítl podepsat v této podobě. Tento článek praví, že obě země budou vesela a pilně pracovat na rozvoji všech možných biotechnologií. Co to znamená v praxi, to si můžete domyslet sami. Koncerny jako John Deere, Monsanto a Dupont jsou smlouvou nadšeny.

Takže historie 30. let se opět opakuje, i když v jiné podobě. Náš web připomíná, že tento postup, jak obejít národní legislativu, se nyní ve velkém připravuje v EU. Viz náš poslední článek Transatlantické smlouvy tajně upečené v EU zničí místní samosprávu. To chceme dopadnout jako Ukrajina?