V nedávném článku Ekonomické výhody tzv. "cirkulačního poplatku" jsem se snažila ukázat na možnost nové bankovní a kapitálové úpravy, která by efektivně podpořila investice v ekonomice. Nyní se podívejme na pravý opak.

Švédsko zrušilo zdravé ekonomické myšlení

Švédská centrální banka nedávno oznámila, že banky budou nadále strhávat lidem peníze z vkladů na bankovních účtech. Jde o tzv. "trestný úrok" za to, že peníze leží na účtu, a vy nepodporujete dostatečně konzum. Švédsko bylo pro nás příkladem země s vyvinutou ekonomikou, ale i silným sociálním státem a občanskou soudržností. To vše je zřejmě minulostí. Uváděli jsme jako příklad hodný následování družstevní banku JAK, která by mohla být alternativou k současnému "bankovnímu socialismu" udržovanému korporacemi na náš účet. Viz příslušné heslo, psali jsme tom už dost. Proto je dobré se vrátit a podívat se, jak tato banka funguje. Viz článek Družstevní banka JAK a tento obrázek.Tento model totiž napomáhá udržovat makroekonomickou stabilitu, není inflační, posiluje komunitu, sociální a mezigenerační vztahy. Je založen na filozofii zdravých peněz a faktu, že bez odpovědného hospodaření není funkční žádná domácnost, natož stát. A úvěry mohou být emitovány pouze do výše dosažených úspor v ekonomice. Základní matematika, vysokou školu k tomu nepotřebujete.

Neoliberalismus chce peníze znehodnotit, místo zhodnotit

Záporný úrok je prý jediná cesta, jak dosáhnout žádoucí inflace 2 %, tvrdí tzv. „experti“. Zase je to tady, a nyní ve velkém. Česká národní banka oslabuje korunu kvůli „hrozící deflaci“ a jde na nulu se základní úrokovou sazbou. Švédská národní banka oslabuje švédskou korunu, a jde na záporný úrok 0,25 %. To znamená, že banky, které by si snad chtěly u ní deponovat volné prostředky, budou platit penále. Tyto banky ovšem náklady okamžitě přenesou na své klienty.

Trvalá záporná sazba se má stát skutečností do té doby, než bude dosaženo dvouprocentního inflačního cíle. Švédsko sice není v eurozóně, ale poslouchá globálního protektora stejně jako Česko. Za nově vytištěné koruny plánuje nakoupit státní dluhopisy ve výši 4,7 miliard eur, a tím prý pomůže oživit ekonomiku. Samozřejmě oslabením švédské koruny pomůže udržet kurz dolaru, který se kymácí sem a tam. Cui bono je tedy jasné, a není to blaho obyvatel ani v Česku, ani ve Švédsku.

Že by Švédové přešli k plánovitému řízení ekonomiky? Že by stát začal ve velkém podnikat? Protože my normální smrtelníci si myslíme, že restart ekonomiky závisí na investicích do reálné ekonomiky. Ale především do smysluplných návratných projektů, zajišťujících pracovní místa. Příklad „kvantitativního uvolňování“ a snižování úrokových sazeb například z Japonska ukázal, že tudy cesta nevede. Podívejme se na katastrofální nezaměstnanost v Evropě a USA a nenechme se ohlupovat oficiální manipulovanou statistikou. Tato monetární strategie má pouze jeden cíl. Ukrást v posledním tažení systému, který je na huntě, ještě to, co zbývá. S panem Václavem Moravcem to ale neřešte, prosím! Ten ke kořenu problému nepůjde a skutečně kvalitní diskutéry si do studia nepozve.

Konec nastane při odstranění hotovostních peněz z oběhu

Švédsko vede primát v odstraňování hotovostních peněz. Okrádání lidí za účelem "dosažení optimální míry inflace" bude realizováno přímo z povinného účtu každého občana. Dnes se k tomuto šílenství politicky napomáhá uzákoněním práva kontroly státu nad každým pohybem občana na jeho bankovním účtu, dokonce až 10 let nazpátek. Korporace si vesele protlačují TTIP, TISA, TPP a CETA, a právě ve finančních záležitostech prosazují neuvěřitelné podmínky.

Toto téma probereme ještě ve zvláštním článku reagujícím na poslední aktivity komisařky Malmströmové, jelikož ho nelze odbýt pár řádky. Pro předběžnou informaci ohledně EU si klikněte zde. Jak to v té naší svobodné demokratické společnosti vypadá, každá mamina v Evropě bude za chvilku podezřelá z daňových úniků a terorismu. Proč? Protože nebude platit kartou. To může vést minimálně k bankovnímu teroru, jaký jsme nezažili ani v době největších stalinistických čistek! Pochopitelně, protože Stalin neměl k dispozici tu platební kartu. Ale k našemu tématu.

Alternativní modely a cirkulační poplatek

K tomu viz výše uvedený článek Ekonomické výhody tzv. "cirkulačního poplatku". Rozumní ekonomové navrhují tento poplatek právě kvůli stabilizaci peněžního a hospodářského systému a bránění vzniku inflace. A také chtějí, aby nedocházelo k poruchám ve financování podniků reálné ekonomiky. A krach reálné ekonomiky nám plánovači typu Masters of Universe cyklicky a pravidelně ve vlnách připravují, vinou jejich téměř absolutní ignorance reality.

Alternativní návrhy tedy nemají nic společného se současnou mega-zlodějnou řízenou centrálními bankami. A nakonec bylo by také na čase uzavřít současné finanční kasino. Chytré krysy jako Warren Buffet a Bill Gates už z US-titaniku potichu utíkají. Stahují se z dolaru a podporují čínský jüan v přesvědčení, že ten nahradí dolar a status quo jedné světové měny bude zachován. Bude to tak? V tomto okamžiku je to těžko říct.

Všichni nedrží hubu a krok

Naštěstí se najdou bývalí investiční bankéři, jako Rainer Voss z níže odkazovaného filmu, který pracoval od roku 1986 do roku 2008 v investičních bankách Deutsche Bank a Dresdner Bank. Ten byl hostem u známého německého moderátora Günthera Jauchse a byl ochoten vypovídat. Například o tom, jak se na nátlak z USA začaly rozvíjet a aplikovat na evropském kontinentě nové „finanční inovace“. Film Der Banker - Master of the Universe najdete celý níže na videu. Podívejte se zejména na rozhovory s Rainerem Vossem.


Skandály jdou tak daleko, že dokonce německá kriminální policie označuje politiku německých bank ve 21. století za „kriminální spolčení“. Článek o filmu vyšel pod názvem Kriminalpolizei: Deutsche Bank ist kriminelle Vereinigung. Může za to spojení politiky a finančního průmyslu. Třeba se chytí v České televizi za nos a film nám nadabují v češtině, aby se pan Moravec mohl také poučit, jak se dělá poctivá žurnalistika.

V brzké době bude vydán český překlad aktualizovaného vydání knihy Occupy Money od profesorky Margrit Kennedyové. V této klíčové knize je jasně a srozumitelně vysvětleno, proč potřebujeme neinflační peníze s trvale udržitelnou hodnotou. A proč se peníze musí stát neutrálním médiem, sloužícím pouze k logistickým transakcím usnadňující směnu v ekonomice. Jde totiž o hodně, a možná i o všechno. Zvítězí-li peníze v dnešní podobě, je zánik planety a většiny lidstva nevyhnutelný.

Zdroje článku
http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2015/05/08/europa-steuer-behoerden-erhalten-zugang-zu-den-bank-konten-der-buerger/
http://www.finanzen.net/nachricht/devisen/Pro-China-Waehrung-Wieso-Bill-Gates-lieber-auf-den-Yuan-als-auf-den-Dollar-wettet-4328600
http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2015/05/02/zentralbanken-diskutieren-bargeld-verbot-um-globale-bank-flucht-zu-stoppen/