Pokud na Ukrajině zabijete nežádoucího novináře, zaplatí za vás "neznámý dobrodinec" vysokou kauci a vaši fanoušci vás budou nosit na rukou a zahrnou květinami.

Denis Poliščuk, obviněný z vraždy ukrajinského novináře Olese Buziny, byl přivítán jako hrdina. Z vazby byl radikálními pravicovými aktivisty doslova odnesen na rukou. Ve vězení přitom tento člověk obviněný ze spektakulární vraždy Olese Buziny nestrávil ani celý týden. Byl osvobozen na kauci v bezprecedentní výši odpovídající 250 tisícům dolarů. Průměrný měsíční plat v Kyjevě je přitom 100 až 150 USD. Poukázala na to všechna ukrajinská média, čímž podpořila oslavování tohoto propuštění.


Oles Buzina byl ukrajinský novinář, proslulý spisovatel a nakladatel. Byl zavražděn nedaleko svého bytu v Kyjevě v dubnu 2015. V týdnu, kdy se to stalo, došlo k sérii nájemných vražd opozičních osobností. Ukrajinské úřady z vraždy Buziny nejprve obvinily ruské tajné služby. Později, v červnu 2015, ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov řekl, že vraždy byly objasněny a podezřelý ze zločinu byl dopaden.

Pro srovnání - v lednu 2015 byl ukrajinský promajdanský novinář Ruslan Kocaba obviněn z vlastizrady a uvězněn. Kocaba vystupoval proti válce na Donbase. Kauce mu nebyla povolena. Na Ukrajinu ruku v ruce přišly svoboda a demokracie.

Zdroj: http://www.liveleak.com/view?i=bdf_1435523417#Gr1MpaHTymYLl3Zf.99
Překlad: Stan