V Indonésii od 01.7.2015 oficiálně vstoupil v platnost zákaz používání amerického dolaru nebo jiných cizích měn ve finančních transakcí na svém území.

Na jaře Centrální banka Indonésie (Bank Indonesia) oznámila blížící se zákaz pro provádění jakékoli platby v jiné než národní měně (IDR rupie). Týká se to i mezd, zaplacení letenek, ubytování v hotelu, pronájmu nemovitostí. Indonésie zakázala hotovostní transakce v cizích měnách už od roku 2011, s maximálním trestem jednoho roku vězení a 200 milionů rupií (15.500$) pokuty pro pachatele. Od 1. července, platí zákaz bezhotovostních obchodů s použitím cizí měny.

Ve svých připomínkách k zákazu peněžního oběhu ředitel banky Indonésie, Eko Yulianto, řekl:

ředitel banky Indonésie Eko Yulianto wrote:
Až do teď probíhalo mnoho transakcí a výpočtů konvertující měnu cizích zemí, a to klade zvýšený tlak na kurz naší měny. Nechceme dopustit dolarizaci ekonomiky Indonésie, takže musíme udržovat suverenitu rupie.


Později centrální banka země udělala drobné úpravy zákazu s tím, že mezinárodní společnosti budou mít výjimku - mohou nadále platit své zahraniční zaměstnance v dolarech. Kromě toho zákaz nemá vliv na společnosti, které v Indonésii investují do výstavby energetických zařízení a infrastruktury .

Centrální banka může potrestat pachatele maximální pokutou ve výši až 1 mld. rupií, nebo může zakázat používat platební clearingové systémy.

Je třeba dodat, že v dubnu 2015 se konalo v Kazani zasedání rusko-indonéského Komise hospodářské spolupráce. Indonésie deklarovala připravenost širší spolupráce s Ruskem v projektu plateb v národních měnách. Koordinační ministr hospodářství Indonésie Sofyan Jalil pak poznamenal, že Indonésie má zájem o snížení závislosti na americkém dolaru.

Rupie je nejhorší měna z rozvíjejících se asijských zemí. V letošním roce se obchoduje na nejslabší úrovni od srpna 1998. Devizové rezervy poklesly na téměř 4 miliardy dolarů do března, když Bank Indonesia bránila rupii před zhroucením.

Poznámka redakce: Stabilita vlastní měny je pro rozvoj ekonomiky klíčový faktor.

Psali jsme

Tanec zlata, propad eura a švýcarský frank (část I)
Švýcarsko, pád eura a mýty o Rusku


Zdroje:
Индонезия ввела запрет на расчеты в долларах США
Indonesia's c.bank bans foreign currencies for domestic transactions