Kdo pozorněji sledoval naše poslední články o Řecku, ten nemohl nevidět rozdíl mezi kolegyní v redakci a mým postojem. Oba jsme v jeden den publikovali svá stanoviska. Květa P. Lauterbachová napsala článek Yannis Varoufakis není Zorba a není ani patriot. Vše se odehrálo dle připraveného scénáře. Klíčová část článku je zde.

V USA opěvovaná mediální ekonomická hvězda Yannis Varoufakis posloužil jako torpédo k oslabení eura a k nájezdu na zbytky evropských sociálních států. Po splnění úlohy, pouhé čtyři hodiny po ukončení referenda, oznámil svůj odchod z pozice ministra financí. Prý ho v Bruselu nemají rádi. Patrioti však neopouštějí loď, která se potápí. Samozřejmě se bude muset tvrdě vyjednávat. Bude muset projít minimálně 50% odpis dluhů Řecka, otázka ovšem zní, za jakých podmínek a zda nakonec neskončí Tsipras pověšený na kandelábru jako Mussolini na konci 2. světové války. (...) Jednu velkou zásluhu Yanis Varoufakis však má: nastavil zrcadlo té bídě evropské politiky, neschopnosti, diletantismu, zkorumpovanosti většiny psychicky narušených aktérů a lidí bez mravní integrity, kteří ovlivňují naše osudy a osudy našich dětí.

Můj článek se jmenoval Referendum v Řecku ukázalo neschopnost EU řídit cokoliv důležitého. Hlavní teze byla následující.

Syriza hrála mocenské a finanční šachy mistrovským způsobem. Velmistrem byl pochopitelně řecký ministr financí Yanis Varoufakis, viz jeho nedávný rozhovor (Varoufakis o řecké ekonomice pro Democracy Now! ). O jeho mistrovství svědčí fakt, že hned po úspěchu okamžitě odstoupil z postu ministra financí. Odmítl vychutnávat svůj úspěch před evropskými politiky typu Hollanda, Merkelové, a hlavně vzteky nepříčetného Schäubleho, kterému tím asi definitivně zničil budoucí kariéru šéfa ECB. Jednání s věřiteli už může vést kdokoliv, má k tomu mandát daný referendem. Varoufakis se nyní musí soustředit na jednání s Ruskem a se zeměmi BRICS, které jsou pro ekonomickou budoucnost země mnohem důležitější než nějaké dluhopisy. Ministr se latinsky znamená "služebník", což v případě tohoto charismatického ekonoma platí do písmene. (...) V každém případě je konec se zběsilými kapitálovými manipulacemi evropských bank i se sázkou Goldíka na to, že zmanipulované dluhy budou Řekové platit do svých statků a nakonec i do svých hrdel. Kalifornské pojišťovny nyní budou požadovat úroky desetiletých řeckých dluhopisů přímo od Goldíka, jak to už ve smluvním systému chodí. Evropští politikové veřejně ukázali svou bezmocnost a neschopnost. Evropa není schopna řídit ani tak malé krize, jako představuje řecká ekonomika ve výši 2 % evropského HDP.


Řecký premiér Alexis Tsipras dovezl domů z Bruselu něco jako Mnichovskou dohodu, která naprosto spolehlivě zničí Řecko. Na tom se shodují téměř všichni ekonomičtí komentátoři. EU nechala řádit bankovní exekutory, které řídil německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Hlasování pro finanční Mnichov v řeckém parlamentu včera v noci dopadlo následovně. Pro přijetí hlasovalo 229 poslanců ve 300členném parlamentu, 64 jich bylo proti a šest se zdrželo hlasování. Z koalice vládní koalice (162 zákonodárců) bylo 124 pro kapitulaci a s nimi komplet přidružená koaliční partaj Nezávislí Řekové (13 poslanců). Proti byli kompletně pouze komunisté a nacionalisté ze strany Zlatý úsvit. Pro řecký Mnichov zcela pochopitelně hlasovaly ty zlodějské partaje, které jej způsobily, to jest opozice (100 poslanců).

Kdo měl pravdu?

Na 70 % vyhrála moje kolegyně, která tím, že je mnohem větší pesimistka, je tím pádem velká EU-realistka. Ale jak ji znám, radost z toho nemá, právě naopak. EU zavřelo bankomaty, pak banky a občany tím položilo na kolena. Kolegyně bohužel měla pravdu v tom, že Řekové za svou demokracii bojovat nebudou a že Syriza nemá na to, aby vzdorovala celému bankovnímu podvodu a politickému nátlaku. Já jsem měl doufám pravdu alespoň v tom, že Varoufakis byl slušný až do konce. Mnichovský diktát nepodepsal jako kapitulant Tsipras, odmítl se na něm podílet a veřejně jej odsoudil v celé řadě rozhovorů. Viz jeho klíčový rozhovor pro New Statesman, jehož shrnutí najdete třeba zde.

Co získali Řekové? Nic. A to mluvíme pouze o nesolventnosti státu, jehož finanční kredibilita ani nemůže v této sestavě být obnovena. Řecko v eurozóně musí otročit jiným, a samo se k tomu zavázalo. Ale otázka solventnosti státních financí je v případě Řecka jen korporátní divadlo pro nic nechápající lid. Ten má mít před očima tzv "dluhy Řecka", aby byl hodný a poslušný. Obyčejné Řeky nyní zajímá pouze bankovní likvidita, tedy eura v bankomatech. Jejich vklady jim nepatří, protože jim nepatří ani ty banky. Pokud chcete vědět, co nás čeká, když dopadneme jako v Řecku, klikněte si na heslo "bail-in" a "bail-out". Protože normálním Řekům EU zavřelo banky, tak se ke svým soukromým vkladům mohou dostat jedině přes bankomaty. A tam je Řecko vydíratelné na sto procent, protože před lichváři kompletně kapitulovalo. Podívejte se na graf půjček, jak jdou do Řecka v letošním roce. Dolní křivky na financování domácností jasně ukazují, že normální Řekové nemají pro bankstery (a bohužel pro jimi řízené EU) žádnou hodnotu.Více než třetina státu bude rozkradena bankovním konsorciem, kde mají většinu americké banky. Jediné, co Tsipras uhrál je ústupek, že toto konsorcium bude v Řecku. Původně měli exekutoři spravovat Řecko z Lucemburska, kde ještě nedávno legálně kradl Jean-Claude Juncker, současný předseda Evropské komise. Viz článek Juncker kryl legální zlodějny v řádu stamiliard a heslo "junckergate" nebo "luxleaks".

Syriza si nepřipravila ekonomický scénář výstupu z eura, což lze dát za vinu Varoufakisovi. Do bankomatů zatím žádné peníze nepřišly a ani přijít nemusí. Financování ze stabilizačních fondů ESM je s velkou pravděpodobností v rozporu s pravidly EU. Navíc MMF prohlásila, že se na něm podílet nebude. Schäuble, Trojka a bankovní korporátky chtějí vidět Syrizu na hřbitově, nejen na tom politickém.

Po zničení Řecka postupuje rozpad EU

K tomu psala kolegyně analytický článek ECB urychluje rozpad Evropské unie. Řecké hospodářství půjde kompletně do kytek. Banky si budou skrze vykradený stát a jeho aktiva hradit lichvářské úroky, které se nedají splatit. To už dokonce oficiálně prohlásil MMF v interním memorandu. Ekonomika, důchodci, nemocnice, školy… to všechno půjde do kytek. Poslanci svou kapitulací připravili lidem děsný život bez reálné perspektivy ke zlepšení. Řecké obce už nyní, po týden zavřených bankomatech a bankách, začínají prosit o potraviny, protože nemají čím živit vlastní obyvatele.

Británie se chce exekučně zmocnit tzv. "zisků" Řecka, ale musí se o ně rvát s dalšími bankovními supy. Česko řecké dluhy hradit nechce, bodejť. Proč se podílet na zlodějně a exekuci celého státu i s jeho obyvateli, když nejsme v euru. Španělsko bude mít volby, kde s velkou pravděpodobností vyhraje Podemos. Současný pravicový premiér Mariano Rajoy pochopil, že pokud Schäubleho vyděračskou dohodu mezi EU a Řeckem schválí, tak jej opozice a lid roznese na kopytech. Proto nechává o dohodě rozhodnout parlament a nedal to pouze ke schválení vládě. Další státy jako Finsko už nic platit nechtějí, nechtějí sloužit jako nástroje dluhové politiky cizích bank. Rakousko oficiálně kritizovalo Merkelovou za diktátorské jednání v případě exekuce Řecka. Zadlužené státy jako Itálie a Francie se už domlouvají proti Německu, které je chce hodit přes palubu. Německo chce rychle potopit Řecko proto, aby nakonec nemuselo platit nesmyslné dluhy jižního křídla EU, ze kterých ovšem léta spokojeně a pohodlně žilo, díky převisu exportu daného vlivem silného eura.

Americký ministr financí Jack Lew pochopil, že se mu začíná rozpadat zámořská dolarová a dluhová kolonie. Proto už dva dny pilně cválá z jednoho hlavního evropského města do druhého. Výsledek Mnichovského diktátu byla Druhá světová válka. Výsledkem řeckého bankovního diktátu bude v tom nejlepším případě rozpad měnové unie.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 500 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!