Politika v Praze jede ve staronových kolejích. Kdo čekal s volbou Babišova ANO něco jiného, měl by být zklamán. Možná však většina zklamána nebude, protože politika, tedy správa věcí veřejných, se stala jen určitým marketingovým nástrojem byznysu s mocí a mamonem. Kdo by byl zklamán z reklamy? Vždyť od ní rozumní lidé nic nečekají.

Sledujeme stále stejný divadelní kus s jen trochu obměněným ansámblem a kulisami. To platí prakticky pro všechny zúčastněné až na výjimky potvrzující pravidlo. Jde prostě o to, aby firmy ODS, TOP 09, ANO, ČSSD a další co nejlépe prodaly svou činnost. Případně nečinnost. Mají k tomu celkem slušný rozpočet a mnoho nástrojů sebepropagace. Nejde tedy o to, zda se něco dělá, natož o to, jak se to dělá, ale o to jak se to „vykomunikuje“ a prezentuje, tedy prodá. Často jde, podobně jako v mnoha supermarketech a pražské ODS, o zboží s prošlou záruční lhůtou.

Některé výrobky se zase tváří úplně nově a přitom mají jen nový obal a uvnitř stejně prošlé zboží. To je třeba případ hnutí ANO. Zejména v Praze navázalo na staré dobré pravolevé koalice ODS a ČSSD s „tajnou“ podporou komunistů, a vůbec všech, kdož si chtěli „také tak trochu líznout“. Šéfová pražského hnutí Ano, o které jsme psali v článku "Babiš a madam kmotrová z komunistické rozvědky" bývala nedávno vysokou funkcionářkou ČSSD a dnes starostuje v Praze 10, kde byla zvolena s podporou ODS.

Karta se tedy trochu obrátila, dělení kořisti bude procentuálně odpovídat výsledkům posledních voleb, podstata politiky však zůstává stejná. Stejní zůstávají i scénáristé a režiséři v zákulisí. Jen herci si vymění role a výši odměn. A jedeme dál. Za peníze platících diváků je možné prakticky cokoliv.

Jsou Stropnický a Piráti výjimka?

Těžko říci. O tom, jak tento mladík leží v žaludku organizovanému zločinu, jsme psali v článku "Matěj Stropnický odstaven, moc zvítězila". Všechno nasvědčuje tomu, že Matěj Stropnický je skutečně „volně pobíhajícím radikálem“ jak jej nazvala současná primátorka Krnáčová. Členové klubu ANO ji totiž nejprve drtivou většinou nepodpořili, ale pak na zásah Andreje Babiše změnili svobodně a demokraticky svůj názor. Nebylo potřeba ani zakotvit vedoucí úlohu strany, ani nebyly provedeny „prověrky“, dokonce ani cenzura či Státní bezpečnost nemusely zasahovat. Dnes už zase klub ANO jako jeden muž či žena stojí za svou primátorkou a volají stejně jako v komedii "Bílá paní" nadšeně: "Ať žije soudruh předseda!" Ve spolupráci s pražskými developery nám možná za naše peníze také jednou postaví most, jaký svět neviděl. A reptalům a dalším "volným radikálům" se dostane poučení jako Vlastimilu Brodskému z výše uvedeného filmu: "Drž hubu a plav!"


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!