Ruské ministerstvo zahraničí oficiálně sdělilo, že do Sýrie nebyl poslán ani jediný letoun z tzv. "vojenské pomoci proti ISIL", kterou do světa vytroubil izraelský deník Ynet News s odvoláním na diplomatické a vojenské zdroje. Ruské úřady sdělily, že nadále pouze plní dohodnutý plán dodávek zbraní, včetně vojenských stíhaček, a to je všechno. Pravděpodobně půjde o letouny typu MIG-31 a cvičné stíhačky JAK-139. Tyto stíhačky ovšem pilotují letci SAA, nikoliv ruští piloti, jak tvrdila média. Rusové nejsou tak naivní, aby nevěděli, že o přítomnosti ruských vojenských pilotů na syrských základnách by se muselo téměř okamžitě vědět. Proč tato desinformace?

Začněme nedávným článkem Fakta o Sýrii aneb Válka ve druhém poločase. V pátek 22. 8. měly zaútočit izraelské F-16 na pozice Asadovy brigády č. 68 se základnou v Chán al Šejk u Damašku. Zejména vedly útok na brigádu č. 90 u Kunejtry, která nyní vede útok proti al Núsře na Golanech, kterou vyzbrojuje a živí Izrael. Stíhačky se také pokusily zničit pozice SAM na letišti v Chalachře. Syrská vládní armáda (SAA) neprve vypálila po stíhačce staré SAM-5 a SAM-9, aby zaměstnala jeho aktivní obranu. Pak přišla na řadu modifikovaná verze ruské S-300 z Íránu. Letadlo se změnilo v ohnivou kouli, dopadlo vedle Golan a pilot prý nevyskočil. Navíc přitom SAA sestřelila asi dva izraelské vrtulníky. Pokud je tato verze správná, pak Izrael kvůli dodávkám ruských S-300 přišel o nadvládu ve vzduchu.

Stíhačka F-35 vypadá na naprostý debakl (viz naši krátkou zprávu Tvůrce stíhačky F-16: nová F-35 je propadák a naprostá žehlička). Z těchto a dalších důvodů čekají okupační armádu na Golanech těžké časy, protože je třeba přezbrojit staré F-16 na nový typ protileteckých raket typu S-300 dodávaných do Sýrie z Ruska a z Íránu. A je velkou otázkou, zda drahá a "neviditelná" F-22 nebude brzo sestřelena poblíž Golan, kde bude nutně nasazena jako první. To by si ji nikdo mimo USA nekoupil a po debaklu F-35 by měli Američané na krku další propadák. Reakcí na sestřelení F-16 byla dezinformační kampaň, v níž je Izrael naprostým mistrem. To jste si mohli všimnout i na většině českých nezávislých webů.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!