Každý alespoň trochu rozumný občanský web vystupuje proti smlouvám typu TTIP, o tom bez debat. Nikdo nechce dobrovolně přejít pod legální otroctví korporací, které poprvé v dějinách lidstva budou postavené mimo pravomoc států a budou si rozhodovat samy nad sebou ve věcech života a smrti občanů. Viz heslo "TTIP", "CETA" a "TTP" na tomto webu.

Jako dlouholetého občanského aktivistu mne ale zajímají masové akce, které mají poselství, jsou zorganizované plošně, mají dopředu připravenou strategii, připravily komunikaci pro masové prostředky. A navíc dokáží pomoci logistiky provozované zespodu spojit množství občanských organizací pod jeden deštník, jednu hodinu a v jednom městě, nejlépe v hlavním. Před časem se to povedlo ve Španělsku (Ve Španělsku proběhly největší celonárodní demonstrace tohoto desetiletí). Dnes tato země má novou vládnoucí stranu jménem Podemos. Německo je další země, kde se to podařilo, zatím pouze na občanské úrovni a v rámci jednoho tématu absolutní důležitosti.Den 10. říjen 2015 je památný tím, že v Německu se manifestoval nejen masový odpor proti smlouvě TTIP. Z mého hlediska je mnohem cennější, že vznikla nová občanská sebeobrana národního charakteru. Shrňme její hlavní rysy v bodech.

  • Trpělivé roční sbírání podpisů v celé EU pro EU-referendum o TTIP, organizováno hlavně z Německa. Hotovo, odevzdáno v Bruselu přes 3 mil. podpisů, ale lobbisticky koupená EU-grémia toto referendum asi odmítnou provést. Viz naše články a zapojení webu e-republika do kampaně "Stop TTIP!".
  • Organizace typu campact.de připravily materiály k distribuci, videa, trička, plakáty, věšáčky na dveře. Ty mimochodem jen v Durynsku vyvěsilo na dveře přes 3 mil. občanů! Podívejte, jak to vypadá v reálu. Věcný materiál proti TTIP je v tomto PDF, viz věšáček na kliku pod heslem: "Volili byste kočku v pytli?" Stáhnete PDF, vytisknete, vystřihnete a zavěsíte zvenku dveří na kliku od bytu nebo od domu. To je celé.
  • Zajištění dopravy z celého Německa vlaky a autobusy na demonstraci do Berlína, jež se odehrála na 10 místech. Celkem se sešlo 250 tis. lidí, v celém Německu to byly milióny.


Výsledkem této občanské mobilizace je poplach v Bruselu, kde se smlouva tajně peče s vyloučením veřejnosti. Přístup k jednání mají pouze právníci, lobbisté korporací, zástupci velkých firem, státem pověření úředníci s přístupem k tajným materiálům a všichni jim podobní, kterým leží na srdci blaho občanů. Viz článek Občané v EU prohrávají, viz rok 2014.

Hnutí hackerů Anonymous musí vypisovat odměnu za to, že tyto korporátní smlouvy někdo hackne a zveřejní pro občany. Například pro ukradení plného znění v USA již schválené (a pořád tajné!) smlouvy TTP je už připraveno a sebráno veřejnou sbírkou celkem 100 tis. dolarů. Hledá se aktivista, který místo loajality ke korporacím a k jimi koupenému státu bude jednat v našem jménu.

Když lobbisté v Bruselu zvednou telefon, tak celá mašina EU pracuje neuvěřitelně rychle. Necelý týden po masových demonstracích v Německu vládne v EU štábu organizovaná panika a čilý ruch. Zatím se spustila pouze masivní oblbovací kampaň, která má přes korporátní média zmást veřejnost. Hlavní rysy této kampaně propagující "výhody TTIP pro občany EU" jsou následující.

  • Evropská komise předložila kouřovou clonu ve formě nové „Handels- und Investitionsstrategie“, která prý má zhodnotit nové ekonomické skutečnosti. Ve skutečnosti jde o to, aby všechno zůstalo při starém, hlavně rozhodčí tribunály postavené mimo pravomoc států.
  • Cecilia Malmström, komisařka určená pro vyjednávání TTIP, zjistila, že existuje něco jako evropská veřejnost, která je masově proti smlouvě. Tato placená úřednice začala nyní vykládat, jak je smlouva výhodná pro malé firmy a řemeslníky. Ty zcela pochopitelně zničí jako první, protože mají dělat ekonomický kanónenfutr transatlantickým korporacím.
  • Hle, transparence! EU odtajnila na svých stránkách důležité části smlouvy, tj. obchod s východní a západní Afrikou.
  • Propaganda otočila a místo zisku a růstu HDP (zcela fiktivního podle alternativních ekonomů) se začalo mluvit o nových pracovních příležitostech. Slibem nezarmoutíš, že ano, a v politice je lhaní zcela regulérní věcí.

Závěrem

Podíváme-li se v Česku na vytunelovanou pravici a skutkem a myšlenkami impotentní levici, pak nám občanům nezbude, než vzít rozum do hrsti a zařídit se jako v Německu a ve Španělsku. Prostě a jednoduše musíme sami, chytře, masově, mimo ideologii a skrze organizaci zespodu založit naši angažovanost v kauzách, kde jde o holé přežití. Kdo si myslíte, že je to jen sen, podívejte se na politickou činnost jihoamerických indiánů v zemích, jako je Bolívie, Ekvádor a Venezuela. Dnes mají své vlastní indiánské prezidenty, viz heslo "Evo Moráles".


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 500 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!