Turci musí nechat lhaní a vysvětlit tuto mapu ohledně sestřelení SU-24, který se při vracení na základnu Hmeimim v Latákiji dostal 24.11. do nečekané palby raketou vzduch-vzduch od blízkého tureckého F-16, které přitom narušilo vzdušný prostor Sýrie. Putin to charakterizoval jako ránu do zad od NATO a Turecko celkem po právu označil na pomahače teroristů. Viz naši tříletou sérii "Fakta o Sýrii".


Je to poprvé, co země NATO sestřelila ruský vojenský letoun od studené války 50. let. Takže jsme znovu ve studené válce NATO s Ruskem, a to je vážná věc. Teď má Rusko naprosto volné ruce k tomu, aby medializovalo do světa celé militaristické spojení NATO s terorismem. To jede v případě Sýrie především přes Turecko, které navíc do Sýrie posílá žoldnéře a bere si ropu ukradenou na syrském území Islámským státem. Západ dostal od Ruska první šach, podívejme se stručně proč.

  • Začala studená válka "Rusko-Turecko". Rusové zrušili veškeré vojenské vztahy s Tureckem, takže mohou střílet bez vyzvání, pokud si myslí, že budou napadeni. Je pak na nich, zda sestřelené cíle zdůvodní, stejně jako to udělalo Turecko při sestřelení SU-24.

  • Rusové poslali ke břehům Latákije křižník Moskva vybavený rychlou verzí střel S-300M do 150 km s oficiálním rozkazem sestřelit každé letadlo, které ohrozí bezpečnost ruských vzdušných sil bojujících v Sýrii legálně proti terorismu. Raketovým komplexem z křižníku je pokryta oblast Latákije, protože ruské stíhačky musí kvůli silným zimním větrům letět kolem hranice s Tureckem, aby mohly přistát na své základně proti větru.

  • Turecko je členem NATO a okamžitě po sestřelení se za něj zbaběle schovalo svoláním mimořádné schůze velitelství, místo aby začalo samo vyjednávat s Ruskem. Rusové na tuto zbabělost výslovně upozornili. Tím Turecko při záměrné eskalaci konfliktu zavleklo do konfliktu i jednotky NATO v Sýrii. Rozkaz se tedy automaticky vztahuje na letadla členů NATO operující v Sýrii. Pokud budou považovány za nepřítele při bombardování teroristů, doprovodné ruské stíhačky je nyní mohou sestřelit.

  • Na leteckou základnu Hmeimim v Sýrii bude přesunut mobilní pozemní komplex S-400, řekl ruský ministr Šojgu na zasedání kolegia ministerstva obrany. To znamená, že Rusové nyní pokrývají protiraketovou obranou první kategorie celý Izrael a prakticky i celé Turecko. Komplex S-400 je výhradně pod ruským velením.

  • Putin navrhl USA a Turecku vytvoření společného generálního štábu, aby se neopakovaly tyto incidenty. Pokud to obě země neudělají, naprosto ztratily tvář a veřejně se přiznají k nepřímé podpoře ISIL.

  • Ministerstva RF dostala příkaz připravit eventuální přehodnocení všech obchodních smluv s Tureckem. Týká se to zejména plynovodu Turkish Stream o kapacitě 63 milliard m³ plynu za rok. Dále je ohrožena výstavba jaderné elektrárny v Turecku, kterou měl dělat Rosatom za 22 miliard dolarů.

  • Rusko si vojenskými a ekonomickými kroky otevřelo dveře k tomu, aby Erdoganovo Turecko považovalo za radikální islámský režim aktivně podporující terorismus, který svým aktem agrese prakticky vyhlásil válku Rusku. Wahábistické sunnitské režimy jako Katar a Saúdská Arábie to zatím mají lepší, protože pilně plní jen první bod, a zatím žádné ruské letadlo nesestřelily.

  • Plná válka Turecka (a NATO) s Ruskem může vypuknout, pokud Turecko začne blokovat průjezd ruských vojenských lodí Bosporem. Rusové tudy plout potřebují, protože zásobují Sýrii. Na plný průjezd mají právo podle dohody zvané Convention de Montreux (1936). Neplnění této dohody ze strany Turecka by znamenalo de facto vypovězení války Rusku, pokud přihlédneme k dané situaci.


Závěr. Rusko bojuje proti terorismu skutečně a myslí to vážně. Že si přitom sleduje své vlastní geopolitické a ekonomické cíle, je samozřejmé, mezinárodní politika není charita. Ale pokud Západ, a hlavně NATO, hodně rychle nedá ruce pryč od Turecka a pokud bude dále podporovat ISIL v Sýrii, pak jsme ve skutečné studené válce. A Rusové nyní mají jasnou morální převahu, a možná i vojenskou. Na rozdíl od Západu vedou skutečný boj proti terorismu. A celý svět to vidí a může to posoudit. Po studené válce buď vypukne horká, nebo země BRICS začnou definitivně účtovat s EU, s USA a s jeho spojenci podporujícími terorismus kvůli nové neokoloniální nadvládě a boji za území a za suroviny. A to už by byla na Zemi jiná mocenská konstelace sil, zcela jistě mimo dolar, a velmi pravděpodobně i mimo EU.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 500 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!