Kozácký polní velitel Pavel Dremov (39 let, přezdívka Baťa) zahynul 12. prosince na silnici mezi Pěrvomajskem a Stachanovem. Příčinou byl výbuch bomby, která byla umístěna v jeho autě, jež prý dostal jako svatební dar. Pavel Dremov se podle oficiální verze den předtím oženil s ruskou novinářkou v Petrohradě. V sobotu 14. měla být v Luhanské oblasti svatební hostina. V kritický okamžik ale Dremov nejel na oslavu, ale byl povolán do štábu ve Stachanově. Cestou v autě vybuchla bomba, Dremov zahynul na místě, jeho řidič cestou do nemocnice.

Zabíjení polních velitelů a klíčových postav boje za svobodu Donbasu pokračuje. Po zavraždění legendárního velitele Brigády Přízrak Alexeje Mozgovoje (In memoriam legendárního velitele brigády Přízrak) následovala vražda Jevgenije Iščenka, který byl starosta Pervomajska a nejlepší přítel Dremova. Toto video ukazuje, že drtivá většina komentátorů skloňuje dvě jména: kliku kolem Plotnického napojenou na ruského oligarchu Achmetova.


Populární ataman kozáků Dremov chtěl vstoupit do politiky, aby od Achmetova a jemu podobným dostali ekonomický podíl na uhelných dolech, které mu vydobyli svými životy od ukrajinských oligarchů. A jejich města a vesnice jsou zničené válkou, lidé trpí nouzí. Je celkem logické, že místní velitelé chtějí jménem trpících lidí podíl na zisku z výnosných uhelných dolů v této oblasti. Jak se ukazuje (a platí obecně), ani ruští, ani ukrajinští oligarchové nemají chuť se dělit o získaný majetek. Vstup populárních novoruských velitelů do politiky končí politickými vraždami.

Bývalý velitel Kozácké národní gardy LNR Nikolaj Kozicyn, který už předtím utekl do Ruska, ve svém prohlášení řekl, že Dremova varoval před chystaným atentátem a že auto, ve kterém byla bomba, dostal Dremov jako dárek krátce před tragédií. Kozycin nikoho přímo neobvinil, ale Dremovovi příznivci potichu ukazují prstem na Igora Plotnického, nejvyššího představitele LNR, kterého v minulosti Dremov obvinil z krádeží, čistek a toho, že s Kyjevem nelegálně obchoduje s uhlím.

"Dremov je dalším v řadě povstaleckých polních velitelů, který nezahynul v boji, ale při atentátu. Úkladně zavražděni byli Žeňa Iščenko, Batman, Mozgovoj... Žádný z těchto činů nebyl řádně vyšetřován, natož vyšetřen," tvrdí jeden ze spolubojovníků zabitého kozáckého velitele.

Skutečné důvody atentátu jsou v kostce čtyři, viz tento článek: Ukrajinci, Plotnický, interní spory mezi kozáky, převoz výbušnin. Přestože uběhlo už několik dnů od Dremovy vraždy, dosud se nikde neobjevila jeho legendární "fleška", kterou vyhrožoval Plotnickému. Díky ní se asi cítil tak bezpečně, že neměl žádnou ochranku. Plotnický sám vyjádřil soustrast rodině i spolubojovníkům Dremova a označil jej za "jednoho z nejlepších velitelů LNR". Prokuratura LNR oznámila, že vyšetřuje různé verze - akci ukrajinské diverzní skupiny, vyřizování osobních účtů či neopatrné zacházení se zbraní. Jednou se snad dozvíme pravdu, ale teď to není příliš pravděpodobné. Je jisté, že klika Plotnického v Luhansku se dostala do silného podezření a to v době, kdy se ukropové připravují na další vojenskou ofenzívu.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!