Do roku 2020 má Bundesbanka v úmyslu uložit polovinu německých zlatých rezerv do vlastních trezorů v Německu. Druhá polovina zůstane ve skladech partnerských centrálních bank v New Yorku a Londýně. S tímto novým plánem skladování zlatých rezerv Bundesbanka sleduje dva základní cíle. Chce vybudovat důvěru v tuzemsku a přitom zachovat rychlou možnost výměny zlata za cizí měny a naopak. Proto chce držet část zlata v obchodních centrech v zahraničí.

Následující tabulka ukazuje současné a předpokládané budoucí přidělování německých zlatých rezerv do různých úložných míst:

31. prosince 2012 31. prosince 2020 místo uložení
31 No value assigned Frankfurt am Main
45% 37% New York
13% 13% London
11% 0% Paris

Postupně je plánováno přemístění 300 tun zlata z New York do Frankfurtu nad Mohanem, stejně jako další 374 tun z Paříže do Frankfurtu do roku 2020. Od ledna 2013 se do Německa vrátilo 366 tun zlata, přitom během roku 2013 přišlo z New Yorku pouhých 5 tun.

Zrušení rezerv z úložiště v Paříži odráží změny rámcových podmínek od zavedení eura. Vzhledem k tomu, že Francie, stejně jako v Německo, má euro jako svou národní měnu, Bundesbanka není závislá na Paříži. Finanční centrum v Paříži, které sloužilo k výměně zlata pro mezinárodní rezervní měny, vznikne v Německu. Kapacita je nyní k dispozici v Bundesbance a vlastní trezory jsou v Německu. Zlaté cihličky se nyní přestěhují z Paříže do Frankfurtu.

Od ledna 2015 do listopadu 2015 poklesl podle statistik Federálního rezervního systému objem skladovaných cihel o 124 tun zlata. Vzhledem k tomu, že Bundesbanka převezla pouze 110 tun, znamená to, že i jiní začali proces stahování zlatých rezerv z USA.

Návrat zlata do Německa je starý a bolestivý příběh. Společnost opakovaně požadovala od politiků, aby zajistili převoz všech zlatých rezervy do domácích trezorů, a to zejména u zlata, které je uloženo ve Spojených státech.


De Gold Video


Během krize je zlato poslední ochranou ekonomické bezpečnosti a chrání národní suverenitu. Ochrana finanční bezpečnosti je mnohem důležitější než dřív. Měnové zlato v majetku státu představuje kus národní suverenity. Je to současně účinný nástroj pro řešení finančních závazků. Zlatá cihla je přesně to, co zajišťuje krytí rezervní měny.

Zajímavé v tomto případě je o to, že autenticita ingotů způsobila vrásky pochybností na čelech odborníků. Bundesbanka uvádí, že všechny kontroly jsou dokončeny a není závad. Ale nepublikuje skutečný počet ingotů, jejich hmotnosti, čistotu a rok výroby. Německá centrální banka zveřejňuje pouze seznam položek s inventárními čísly. Toto podle expertů nevypovídá o kvalitě zlata vůbec nic. Podle zástupců regulátora jsou tyto informace dostačující pro účely skladování. Prý nemá smysl zveřejňovat další podrobnosti.

Zástupci centrální banky nevysvětlili, proč návrat tak malého objemu zlata bude trvat 5 let. Nikdo nemůže vysvětlit, proč bylo v roce 2013 vráceno jen 5 tun a v roce 2015 už 100 tun. Co se změnilo?

Tisková zpráva
Prezentace Deutsche Bundesbank


Psali jsme
Hlad po zlatě a jeho repatriace v zemích EU
Planetární hrnce zlata se daly do pohybu
Monstrózní manipulace s cenou zlata


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 300 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!