Výbor Ukrajinského Parlamentu pro zahraniční věci Evropského parlamentu doporučil přijetí návrhu usnesení o ukončení diplomatických vztahů s Ruskou federací. Volodymyr Parasjuk, Igor Lucenko a Oksana Korčynská na schůzi výboru vyvolali debatu o ukončení vztahů nebo jejich zmrazení. Dohadovali se dlouho, ale nevyřešili nic.

Co se stane, pokud návrh Ukrajinským parlamentem projde.

Zpočátku bude fungovat dočasný postup při překračování hranic. Ukrajina a Rusko si nebudou uznávat navzájem pasy. Jak se bude řešit otázka víz ke vstupu, není jasné, ale uzavření hranic je nepravděpodobné. Pro vnější vztahy se budou muset určit zplnomocněné země, zřejmě to bude Švýcarsko nebo Německo.

Proč se ten návrh podává

Zastaví to Minský proces. To je na celém návrhu to nejhorší. Zdržení a obstrukce, každá záminka je dobrá. "Krach dohod je nevyhnutelný, všechny existující dohody budou zpochybněny - jako závěr úsilí o vojenskou konfrontaci" - řekl deníku "Vesti" bývalý ministr zahraničí Leonid Kožara.

Ruské stanovisko

„Víte co, počkáme si, jak dopadne jednání, jestli bude Rada přijímat nějaké rozhodnutí, nebo ho přijímat nebude. Řekněme to takhle, různé iniciativy hraničící se šílenstvím nejsou bohužel v poslední době v Kyjevě žádnou vzácností, proto bych to teď nechtěl nijak komentovat," řekl poradce ruského prezidenta Peskov tiskové agentuře RIA Novosti.

Proč je v této věci Pravý sektor tak aktivní?

22. března svolali představitelé Pravého sektoru, Sebeobrany Oděsy a Rady Veřejné bezpečnosti shromáždění před budovou krajského zastupitelství v Oděse. Aktivisté požadovali, aby prokuratura vyšetřila akce policie během událostí, které se konaly 2. května 2014. Demonstranti požadují předání všech materiálů k případu zpět do Oděsy. Jedná se o vyšetřování masakru z 2. května. Věc je zapeklitá, a nikdo z pučistů pochopitelně nic vyšetřovat nechce. Ale v Kyjevě mají na krku EU a navíc není špatné mít složku na Pravý sektor, protože za chvíli bude třeba nějakého viníka za zločiny najít. Takže fašisté chtějí složky mít zpět v Oděse, kde mohou každé vyšetřovatele v domácím klidu a prostředí vyděsit, nebo zastřelit. Viz vraždy novinářů a disidentů, které jsme komentovali (Vraždy a "sebevraždy" kritiků kyjevské junty). Proto fašisté demonstrují v Oděse za "správné vyšetřování". Demonstranti tvrdí, že vyšetřování nebylo provedeno správně, takže se zástupci místních úřadů vyhnou odpovědnosti. Právě tento přístup k vyšetřování může vést k dalšímu 2. květnu pouze s tím rozdílem, že to tentokrát na druhé straně nebudou proruští teroristé, ale zástupci úřadů, kteří se v Oděse pokusí něco vyšetřovat. Proto také někteří z vyšetřovatelů prozíravě zmizeli a pravděpodobně utekli do Ruska.

Ve starším článku jsme psali, že iniciátoři masakru vesele běhají po Oděse (Brutální vrah Oděského masakru identifikován). Zdá se, že vrahům nic nehrozí a dobře ví proč. Podívejte se, jak na demonstraci vystupuje Sergej Stěrněnko vůdce Oděského pravého sektoru. Právě on volá zástupce místních úřadů k odpovědnosti. Šéf zdejších fašistických Pravoseků, kteří jsou tak či onak viníci celého masakru, má jistě zcela ušlechtilý a nestranný zájem na pořádném vyšetřování. Jak se zdá, Západu podobná vražedná komedie ani moc nevadí, a faktický rozpad politické a úřední moci na Ukrajině je také příliš nedojímá. Jenže po rozpadu státu pak k nám spadnou z nebe ti uprchlíci. Rusové mají na věc jiný názor, viz proces se Savčenkovou (Případ Savčenková: západní mýtus a východní realita).

Připomínáme, že v důsledku masových nepokojů a požáru v Domě odborů v centru města 2. května 2014 bylo zabito 48 lidí a bylo více než 200 zraněných. (Viz náš článek ZDE) Koncem loňského roku dokonce i Evropská unie kritizovala vyšetřování těchto událostí.

Zdroj:
Крах "Минска-2": Чем грозит Украине полный разрыв отношений с РФ
Глава одесских «правосеков» угрожает силовикам ещё одним «2 мая»


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 300 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!