Čína, Japonsko, Belgie, Švýcarsko, Saúdská Arábie, ale především Rusko a Čína vrhají na trh americké treasuries, tedy americké státní dluhopisy. Rusko i Čína již dlouhodobě nahrazují ve struktuře svých devizových rezerv americké dluhopisy zlatem. Čína prodala v loňském roce dluhopisy ve výši 188 miliard dolarů a Japonsko odprodalo po prezidentských volbách 30 miliard. Čína tak již není největším věřitelem USA, na její místo nastoupilo Japonsko.

Sázka na zlatého koně

Rusko navýšilo jenom v měsíci únoru zásoby měnového zlata o 9,3 tuny. Celkové zásoby v Rusku činí 1650 tun. K tomu přihodilo od listopadu loňského roku dalších 72 tun. Tím se Rusko nachází na 6. místě žebříčku, co se týká zásob zlata. Od roku 2014 se Rusko zbavuje dolarů a od roku 2014 vrhlo na trh americké dluhopisy v hodnotě 60 miliard dolarů.Strukturálně je hospodářství Ruska sice ještě slabé, ale monetární báze je poměrně solidní. Zadlužení země je nízké, podíl zlata na celkových devizových rezervách činí 10 %. Oficiálně se uvádí, že objem chudoby poklesl z 35 % na 10 %, i když tento údaj nemůžeme i s ohledem na způsob konstrukce ukazatele chudoby brát za bernou minci, stejně jako u ukazatelů chudoby v zemích EU. Objektivně však nutno konstatovat, že drahé války v Sýrii a pomoc východní Ukrajině něco stojí. Z tohoto pohledu lze vnímat i ohlášení drastického snížení výdajů na zbrojení ve státním rozpočtu Ruské federace pro rok 2017.

Dopady nízké ceny ropy pocítilo obyvatelstvo v podobě zvýšených cen spotřebního zboží kvůli slabému rublu. Stejně jako i my pociťujeme rostoucí inflaci v peněženkách kvůli pokračujícímu udržování slabé koruny Českou národní bankou. Ruská centrální banka se pokoušela loni držet inflaci na uzdě, avšak minulý pátek ohlásila snížení úrokové sazby. To znamená, že ekonomika se dostává do potíží a Rusko se snaží podporovat rubl nákupem zlata. Pokud by Rusko vyhlásilo zavedení zlatého standardu, znamenalo by to nepředstavitelnou turbulenci na devizových trzích. Profesor ekonomie na univerzitě v Turínu Enrico Colombatto k tomu říká toto.

Zlatý standard by byl politicky atraktivním a transformoval by rubl naráz ve velmi žádanou silnou měnu. Určitě by se snížil únik kapitálu.


Není to žádná nová myšlenka. V roce 1998 vyšla ve Wall Street Journal informace ekonoma Jude Wanninského, že jenom zavedení zlatého rublu by mohlo vymanit Rusko z tehdejší dluhové krize. Dva roky nato nastoupil Vladimír Putin a nastartoval projekt nákupu zlatých rezerv. Tehdy stála jedna trojská unce zlata 28 barelů ropy a Rusku se podařilo vymanit úspěšně ze zahraničních dluhů. Pokud by se stalo, že Rusko nebo Čína vyhlásí zlatý standard, nebudou moci USA země trestat útokem na jejich měny jako dnes v probíhajících měnových válkách.

Náhrada za SWIFT je v Rusku připravena

Čínská agentura Xinhua uveřejnila zprávu, podle které je dokončen vývoj alternativního systému pro mezibankovní platební systém, tzv. SPFS. V minulosti vyhrožovala americká oficiální místa odpojením Ruska, ovšem narazila na odpor ECB a úřadu v Belgii, které varovaly před takovým krokem. Že je nový systém připraven k nasazení pro 330 ruských bank, potvrdila rovněž Elvira Naibullina na stránkách ruské centrální banky. Práce na systému SPFS byly zahájeny v prosinci 2014, kdy se prudce zhoršily vztahy mezi Západem a Ruskem. Systém je tedy hotový, ale podle některých zpráv je zatím drahý. Jedna operace přijde na 5 centů.

Rusko a Čína se připravují na pád dolaru

Čína drží podle oficiálních údajů 1800 tun zlata a prodala od roku 2014 americké dluhopisy v objemu 300 miliard dolarů. Strategie obou zemí je jasná. Odklon od globálně dominujícího systému, ovládaného přes petrodolar. Odprodejem dluhopisů snižují jednotlivé země objem pohledávek, které mají vůči vládě USA, protože se tak sníží rizika, kdyby došlo k bankrotu USA a insolvenci vlády. Americká vláda je závislá na rozhodnutí, zda jí soukromé konsorcium FED vytiskne další dluhové peníze.

To, co probíhá, je měnová válka. Silnější dolar aktuálně přispívá k tomu, že si investoři z USA mohou kupovat za babku evropské podniky. A nejnověji i ty britské. Ačkoliv německá Bundesbanka chová naději, že ECB přistoupí také ke zvýšení základní úrokové sazby, prozatím to tak nevypadá. Prohlášení ČNB míří tímto směrem, protože bude dál intervenovat proti koruně a kurz vůči euru nezmění. Německo se má stát nejsilnější vojenskou mocností v Evropě a hrát hlavní housle. Místo Bruselu nastoupí diktát Berlína. Paralela situace s třicátými léty minulého století je na místě. Němci se opět nepostaví těm, kteří tento národ manipulují s cílem udělat z Německa tzv. Sündenbock, tedy onoho viníka všeho zla, Černého Petra, který bude odpovědný za příští válku a pád civilizované Evropy, které jsou na spadnutí.

Politika ECB a globální měnová válka jsou jenom katalyzátorem příštích událostí. Co se týká pozice České republiky, už nejde jenom o to, že jsme kolonií, ždímanou jako citrón do poslední kapky. Jakýkoliv pokus postavit se za stávající situace proti intervencím a oslabování koruny může znamenat rychlý útok na Českou republiku, který přinese hladomor. To není přehánění.

Jak se ničí celé státy

Nedávno vyšla kniha Jamese Rickardse Měnová válka: Boj o měnovou nadvládu, která by neměla uniknout pozornosti. A to navzdory tomu, že autor píše bestselery propagované New York Times. James Rickards je autor s 35letou praxí na Wall Streetu. Kniha dokládá, že měnové války nejsou pouze nebezpečím pro ekonomiky nebo stabilitu měn, ale mohou ohrozit existenci celého státu nebo dokonce kontinentu. Kniha popisuje, jak se jednoho deštivého dne v zimě roku 2009 sešlo na tajném místě 60 expertů z finanční a vojenské elity, aby provedli experiment: simulaci války. S jednou zvláštností. Bez vojska, bez válečných lodí a letadel a armády. Místo toho nasadili do hry měny, akcie, dluhopisy a deriváty. Bitevním polem se při simulaci staly finanční trhy. Cílem nebylo nic menšího než zničení státu prostřednictvím moci peněz. Ač vypadá tento scénář neskutečný, tak blízko je dnes kolaps dolaru nebo eura. Rickards předvádí na příkladu kvantitativního uvolňování, čili tisku obrovského množství nekrytých peněz v USA, že nejde o stimulaci ekonomiky, ale o absolutně největší hazardní hru všech dob. Ve hře se ale předvedla také varianta, co by se stalo v případě, že by Rusko postavilo na hlavu mezinárodní ekonomiku tím, že zavede novou, zlatem krytou měnu. Účastníci byli zmateni a přiznali, že takový šachový tah by měl šanci na úspěch a byl by zvolen šikovně.

Anebo je tento tah domluven dopředu, stejně jako zapojení čínského jüanu do koše rezervních měn s cílem odstavení dolaru a přechodu na novou světovou měnu SDR? Jaké síly budou opět tuto rezervní měnu ovládat? Chytrému napověz! Jedno je jisté: demokracie dnes funguje jako pouhá iluze. Stejně jako je iluzí vše, co nám vykládají o významu měnové politiky a o penězích.

Další zdroje
https://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2017/03/26/wir-haben-eine-akute-kriegsgefahr-europa/?nlid=23b2c6b9fb
https://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2017/03/26/bundesbank-hofft-vorsichtig-auf-zins-wende-der-ezb/?nlid=23b2c6b9fb
https://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2017/03/26/bundesbank-hofft-vorsichtig-auf-zins-wende-der-ezb/
https://www.konjunktion.info/2017/03/us-dollar-abverkauf-china-japan-belgien-die-schweiz-und-saudi-arabien-werfen-milliarden-auf-den-markt/


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!