Nedávno jsem psal článek Jak se všichni máme dobře: mediální lži a fakta WID. Máme před prezidentskými volbami a všichni kandidáti tak či onak prodali demokracii. To je zřejmě jejich hlavní kvalifikace na úřad hlavy státu. Ale někteří z nich jsou natolik nejapní a tvrdí, že byli disidenti (viz článek Perestrojkové médium a komunistická mlátička), nebo že se máme dobře. Mýtus o tom, že se máme dobře, je vynikající ukázkou obecného zhloupnutí obyvatel masírovaných propagandou jednoho procenta. Když si můj soused koupí další štokáč, tak já se automaticky nemám kvůli tomu lépe. Ale pokud vyberu správné statistiky o přírůstku obytné plochy na statistickou hlavu v naší vesnici, tak je to pravda pravdoucí.

Podívejme se na důležité ekonomické ukazatele, které se týkají naší spotřeby. Začneme tím, o čem mluvil pan Mrázek ve svém rozhovoru O ekonomii rozumné, politické a zpolitizované. Manipulace s korunou výborně ukazuje tzv. Big Mac Index. Hamburger se dělá všude stejně, ale stojí všude různě podle národní měny. Tak srovnáme cenu hamburgeru například v USA s cenou v Česku a srovnáme to s oficiálním kurzem koruny k dolaru. Výsledek je, že podle ceny hamburgeru by měl dolar stát asi 15 korun. Graf ukazuje vývoj kupní síly koruny podle tohoto indexu.Červená čára je referenční hodnota té mackové chemikálie v USA. Růst kupní síly byl v celé dekádě jen minimální. Viz rok, kdy měla koruna vyšší kupní sílu než dolar. Ale co je důležité, kupní síla koruny stále klesá. Nepatrně roste až v roce 2017, kdy trochu rostly platy i v tzv. mediánu. Celkově je koruna nyní podhodnocena proti dolaru o 38 % a dolar by měl být podle tohoto indexu za 14.15 Kč. A teď se podívejte na Čínu.Obecně řečeno, Čína začínala s montovnami a s podhodnocenou měnou hůř než Česko. Ale pozor, v průběhu vývoje je skok v kupní síle měny okolo 20 % navíc, i když nyní také klesá. To se české koruně pod vedením ČNB nemohlo stát. Asi biliónovou devalvací uměle udržovala zemi v koloniální závislosti na západních korporacích, kterým sloužíme jako laciná montovna. Náklady a zničená země zůstanou pochopitelně další generaci podle hesla: Mladí hlupáci, staří žebráci.

Další důležitý ukazatel je PPP, neboli parita kupní síly. Jednoduše jde o to, co si můžete jako službu nebo věc koupit v dané zemi za její peníze. Tady je tento index ještě kombinovaný s růstem HDP, který tvoří zázračnou zbraň současných presstitutů. O to je ukazatel horší. HDP začalo v posledních letech růst, ale peníze nešly nám, čili 99 % populace.Takže se máme stále lépe, jak je vidět a naše kupní síla neuvěřitelně roste. A když se máte lépe, tak také více utrácíte v domácnosti, to je jasné. Tady jsou data do roku 2015, ale nějaká velká změna v letech 2016/17 asi nebude.Schválně jsem vzal tento ukazatel, protože spojil růst kupní síly s růstem reálných výdajů v domácnostech. Takže se nemáme o moc lépe, protože zhruba stejně rostly maloobchodní ceny a inflace, což by ukázal další dekádový graf ze statistik Světové banky. Utrácíme o sto šest, ale na dluh, protože reálné výdaje domácností nerostou. To ukazuje graf ze Světové banky, kde jsou výdaje domácností porovnány s růstem HDP.Takže někdo se pilně snaží, abychom z oslavovaného růstu HDP nic neměli. Kdopak to asi je? Proto se podívejte na růst HDP, tedy rychlost růstu bohatství země. Růst HDP máte tady v celé dekádě. Podle propadů se podívejte, kdy kdo vládl.Ale co je důležité. Růst HDP v posledních dvou letech montovních vítězství korporátního fašismu se vůbec nekryje s růstem kupní síly. Viz oba předešlé grafy. Takže komu ty peníze z vydělaného HDP vlastně šly, když ne do kapes normálním lidem z 99 procent obyvatelstva? Ale třeba víc utrácela vláda a dala nám to zpět formou výdajů na školství, zdravotnictví, důchody a tak.A ejhle, vláda vůbec v posledních letech nezvyšuje výdaje, jak tvrdí neoliberální propaganda páně Kalouska a jemu podobných. Takže kam vlastně šly ty peníze, které jsme si všichni společně vydělali? Odpověď je jednoduchá: zeptejte se vašich prezidentských kandidátů, kdo je platí.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!