Na světlo webu se dostal předběžný návrh dokumentu, který se má projednávat na vrcholné schůzce zástupců zemí G 20, která se bude konat 2. dubna 2009 v Londýně. Toto nové grémium světa si dalo za úkol skoncovat s kořeny současné bankovní krize, kdy se důstojní bankéři chovali jako frackové někde v kasinu. A když banky či velké pojišťovny o všechno přišly jako v AIG, tak si jejich šéfové na závěr dávají štědré bonusy za skvělou práci. V případě <a href="http://www.ct24.cz/ekonomika/svetova-financni-krize/48711-management-krachujici-aig-si-vyplatil-milionove-bonusy-obama-zuri/">zkrachovalé AIG</a> si to dokonce vyplácejí přímo z kapes daňových poplatníků, protože mezitím zkrachovali, pardon, byli vykoupení státem. Grémium G 20 vypracovalo pro banky <a href="http://www.lemonde.fr/la-crise-financiere/article/2009/03/20/les-pays-du-g20-vont-mettre-au-pas-le-monde-de-la-finance_1170330_1101386.html#ens_id=1167795">následující směrnice</a>.
1. Zajistit včasné rozpoznání spekulativních vln s pochybnými finančními nástroji.
2. Zavést opatření v bankách a na finančních trzích, které umožní zastavit tyto spekulace.
3. Hned po současné krizi budou banky povinny navýšit svůj rezervní kapitál tak vysoko, aby bez státní pomoci ustály krizové situace.
4. Banky budou povinny zavést nové nástroje ke kontrole spekulativního rizika.
5. Odměňování manažerů nesmí být prováděno tak, aby z nich dělalo nezodpovědné blbce v kasinu.
Tolik přípravné návrhy, které ovšem nemusí být v této podobě schváleny. V každém případě ukazují jasnou snahu: postavit světové finance pod efektivní dozor politiky. Mne to zajímá kvůli dvěma věcem. Za prvé, sympaticky hledím na vznik G 20, které představuje nové vedení světa, kam konečně přišly i nové velmoci jako Čína, Indie a další. Za druhé, viz článek o <a href="http://www.umlaufoviny.com/www/res_publica/Redakcni_system/index.php?clanek=509">Smithově neviditelné ruce a fungování burzy</a>. Po časech iracionálního fungování ekonomiky za základě pouhé hrabivosti (čili vlastnosti postavené zcela mimo vládu rozumu) bude ekonomika postavena pod racionalitu tím, že její poslední meze opět určí politika. S tím by zajisté souhlasil i Adam Smith, viz rozbor. Posledním garantem <em>obecného </em>dobra a mravnosti je totiž právě politika, jak se to ukazuje v nejvyšší míře právě v těchto posledních časech v USA. Škoda, že zámoří přestalo být vzorem pro současné české hrabivce. Právě dnes americký senát <a href="http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2009/03/19/AR2009031901542.html">schválil zákon</a>, podle něhož musí každý manažer ve zkrachovalých firmách nyní vlastněných státem zaplatit 90% daní na každou odměnu převyšující 125 tis. dolarů. Jinak řečeno: nespravedlivě uzmuté peníze od daňových poplatníků, navíc vyplacené po dokonané inkompetenci, musí dotyčný "expert" vrátit zpět státu. Bohužel, česká očista nejde stejným tempem jako v zemi Velkého kapitalistického bratra. Naši politiku zatím ovládá nerozum v míře hojné. Je nacucaný hrabivostí, arogancí a kupčí s obecnými zájmy již zcela nepokrytě. Čili máme kasino přímo v politice. Jenže i u nás už nejde o to, zda tato vláda padne, ale pouze kdy to bude. Pak se uvidí, jak my občané vezmeme rozum do hrsti.