Prezident Obama udělal, co slíbil. Zavře Guantanámo, zavřel tajné věznice po světě. A pod hrozbou žaloby od nevládních organizací hájících lidská práva zveřejnil také <a href="http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2009/04/16/AR2009041602768.html">manuály k mučení</a>, které vydala používala CIA ke svým tvůrčím výslechům. O tom všem jsme na umlaufovinách systematicky psali v době, kdy v pomatených Čechách běželo frenetické uctívání jednoho dnes již zapomenutého amerického prezidenta. Jenže ani dnes není všechno zlato, co se třpytí. Za prvé: nemůžete zavřít tajné věznice, které nikdy neexistovaly. Uvažujme logicky a ne politicky: co neexistuje, to nelze zavřít, protože to není, anobrž to neexistuje. Takže k zavření mučíren rozesetých po světě je třeba nejprve doložit jejich existenci. Pak se vyřeší i dilema Poláků. Jejich vláda <a href="http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/166487-v-polsku-byla-tajna-veznice-cia-zadrzovali-v-ni-strujce-utoku-z-11-zari.html">musí lhát </a>jak když tiskne. Nevidí účty za neexistující letecký benzin, kterým byli neexistující vězni přepravováni přes letiště Szymany do neexistující věznice v Polsku. Až budou věznice (i ta polská) oficiálně existovat, pak lze stejně oficiálně prohlásit, že jsou definitivně zrušeny. Dokud prezident Obama nedá příkaz ke zveřejnění sítě věznic, tak mám plné právo věřit, že tam dodnes někdo někoho mučí.

Za druhé. Manuály byly sice zveřejněny, ale jen čtyři z nich. Sada mučících nástrojů je tedy nekompletní, navíc se začerněnily některé texty, prý s ohledem na národní bezpečnost. Opět platí princip vyloučeného třetího: buď se mučilo nebo ne. Pokud ano, tak se mučilo od podlahy, tedy s kompletním vercajkem, který byl proto tyto účely sepsán a pilně používán. Platí totéž jako v prvním případě: jestliže neexistuje mučící nástroj, pak jej nemohu ani zrušit. Zveřejnění nekompletních manuálů tedy nic neřeší.

Za třetí. Prezident jedním dechem prohlásil, že mučitelé, tj. agenti CIA a tím pádem i jejich spřátelení pomocníci v příslušných zemích nebudou trestně stíháni, protože mučili v dobré víře. Oficiální stanovisko vlády USA nechávám v originále: "It would be unfair to prosecute dedicated men and women working to protect America for conduct that was sanctioned in advance by the Justice Department." Bushovou vládou placení sadisté a koncentráčníci týrali své oběti podle manuálu, který posvětilo ministerstvo spravedlnosti. Jinak řečeno: protože mučení bylo legální, tak dnes nebude nikdo z mučitelů stíhán.

A tu je opravdu zakopán pes, dosti velký a mocně páchnoucí. Média křičela minulý měsíc jako pominutá, že nějaký katolík popírá holocaust. Na americké popírání mučení se v klidu mlčí. Tento zločin se totiž nikdy nestal, alespoň v pozitivistickém pojetí práva hlásaným současnou administrativou. Právem a bezprávím je to, co se za takové legálně a závazně prohlásí, tolik floskule pozitivistů. Ale pak by nikdy nebyl ani holocaust jako trestný čin. Vždyť vyhlazení židů byl podle Hitlera ušlechtilý úkol, kde mnozí z mučitelů málem nechali krev na podlaze, protože šlo o výkon téměř nadlidský. Mělo se beze stopy spálit a vymazat z paměti lidstva kolem 6 miliónů lidí, vše legálně, s posvěcením dotyčných nacistických ministerstev. Zločin holocaustu podle tehdy platného pozitivního práva nacistů nikdy neexistoval. Obamova administrativa v prvním kroku udělala totéž: oznámila, že se vlastně nic nestalo, protože mučitelé aktem týrání nespáchali trestný čin. Oni sice mučili, ale vlastně nemučili, protože jen plnili dané rozkazy. Věřili Bushově boji za demokracii, věřili americkému ministerstvu spravedlnosti, které užívání manuálů posvětilo. Takže mučili, ale nemučili.

A tož to nejde, synci. Buď mučím nebo nemučím, tolik filosof jménem Aristoteles. Kočkopsy může vyrábět česká vládní garnitura, která také tvrdí, že na Ruzyni nepřistávala žádná letadla s vězni. Ale u nás jsme už zvyklí, že se lže, kupuje a prodává cokoliv z veřejného zájmu, s příslušným posvěcením justiční mafie. Jenže v USA se totéž dít nesmí. Je to demokratická země, která na idejích spravedlnosti a práva vznikla, s jejich obranou stojí a padá. Požadavek přirozeného práva je jasný. Pokud se mučilo, tak se mučilo a někdo musí jít do basy. Kdo? No přece lidé kolem Bushe a v bývalém ministerstvu spravedlnosti, kteří příslušné metody "konečného řešení", ergo mučení, dali na seznam dovolených prostředků boje proti terorismu. No a pak se mohou udělat nějaké menší procesy s mučiteli, protože ti se již nemohou schovávat za plnění rozkazů. Svým přirozeným rozumem a mravností totiž věděli, že páchají zlo. Obamovci by se měli poučit z logiky Norimberského tribunálu. Soudci totiž trpělivě hledali mezi esesmany zvláštní výjimky. Doložili případy nacistů, kteří se z osobních důvodů odmítli účastnit zvěrstvech v lágrech a raději šli bojovat na frontu. Protože tyto případy pasivního odporu se opravdu našly, pak soudci mohli ostatním zločincům dokázat, že i na straně mučitelů existovalo svědomí. Tím nastolili platnost přirozeného práva a mohli strůjce holocaustu poslat na šibenici a zbytek do vězení. A to vše zvládli i za neexistence pozitivního práva, které zločin genocidy neznalo. Totéž bude muset udělat Obamova administrativa, aby odstranila jednu nejnemorálnějších kapitol v historii USA.